Strona główna Aktualności
Przyroda

Doktorant z UW szuka towarzyszy do wakacji z mrówkami

23.07.2015 Przyroda, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Licealiści i studenci mogą zgłosić swój udział w warsztatach poświęconych biologii, etologii i ekologii mrówek. Paweł Mazurkiewicz, doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego, dla miłośników tych małych owadów przygotowuje wykłady, zajęcia terenowe i laboratoryjne.

Podczas warsztatów myrmekologicznych „Niesamowity świat mrówek” uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak fascynujące jest życie tych bezkręgowców. Warsztaty organizowane są w ramach projektu nagrodzonego w konkursie eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Koordynatorem projektu jest Paweł Mazurkiewicz, doktorant Kolegium MISMaP UW, badający zachowania mrówek, który analizuje m.in. czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u tych owadów. O warsztatach poinformowano na stronie UW.

 

"Kiedy patrzy się zarówno na pojedynczą robotnicę, jak i zbiorczo na całą kolonię, czyli swoisty superorganizm, można dostrzec różne ciekawe procesy. Do dziś badacze zastanawiają się, czy owady mogą odczuwać ból świadomie, czy tylko mają zmysł bólu, czyli nocycepcję, ale świadomie go nie odczuwają. Wiemy, że jeśli owad wyczuwa niebezpieczeństwo albo w danym miejscu dzieje się coś złego, pozostawi tam feromony alarmowe mówiące innym osobnikom +uwaga, niebezpieczeństwo+ lub pomóżcie+" – wyjaśnia biolog.

 

Pasją odkrywania tajemnic życia mrówek doktorant chętnie dzieli się z innymi, szczególnie z dziećmi, uczniami i studentami. Dlatego organizuje warsztaty myrmekologiczne przeznaczone dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów.

 

Tygodniowe spotkania odbędą się w Mikołajkach w hydrobiologicznej stacji terenowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Pierwszy turnus zaplanowano między 31 sierpnia a 6 września. Drugi ma się odbyć od 7 do 14 września.

 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie wraz z listem motywacyjnym na adres: warsztaty.myrmekologiczne@gmail.com . Termin zgłoszeń upływa pod koniec lipca. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: uw , mrówki , myrmekologia
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi