Strona główna Aktualności

Blisko 32 mln zł dla międzydziedzinowych projektów badawczych

23.07.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Prawie 32,5 mln zł otrzymają projekty badawcze wyłonione w konkursie Symfonia 3, rozstrzygniętym przez Narodowe Centrum Nauki. Nagrodzone projekty musiały wyróżniać się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki.

W konkursie Symfonia 3 do NCN wpłynęły 62 wnioski, spośród których zespół ekspertów wybrał sześć najlepszych. Zgłaszane do konkursu badania międzydziedzinowe musiały wyróżniać się również najwyższą jakością, a także przyczyniać do tworzenia nowych wartości w nauce.

 

Trzy projekty zdobyły finansowanie w wysokości ponad 6 mln zł. Pierwszy z nich pt. Zanieczyszczenia powietrza a choroby autoimmunologiczne: rola wielofazowej chemii nieorganicznej jest kierowany przez prof. Rudiego van Eldika. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ oraz Instytut Farmakologii PAN.

 

Niewiele niższą kwotę otrzymał projekt prof. Stefana Chłopickiego. "Profesor wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w poszukiwaniu narządowej specyficzności zbada mechanizmy farmakoterapeutyczne, markery spektroskopowe i nanomechanikę dysfunkcyjnego śródbłonka w stłuszczeniu wątroby i w niewydolności serca" - informuje Narodowe Centrum Nauki w przesłanym PAP komunikacie.

 

Na trzeciej pozycji pod względem wysokości finansowania znalazł się projekt: Atlas obszarów regulatorowych specyficznych dla mózgu ludzkiego – nowe narzędzie odkrywania ścieżek powodujących wybrane choroby mózgu. Badania pod kierownictwem dr. Bartosza Wilczyńskiego przeprowadzi grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

 

Ponad 5,5 mln zł zespół ekspertów przyznał badaczom z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zbadają wpływ procesów fizycznych oraz substancji pomocniczych na charakterystykę właściwości substancji leczniczych trudno rozpuszczalnych w wodzie. Badaniami będzie kierował prof. Marian Paluch. Dr hab. Ewa Zuba-Surma wraz z zespołem przeprowadzi warte niemal 5 mln zł badania nad optymalizacją złożonych biokompatybilnych rusztowań opartych o grafen oraz zdefiniowane populacje komórek macierzystych dla celów regeneracji tkanek. W skład zespołu badawczego wejdą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Wsparcie finansowe wysokości niemal 3,5 mln zł otrzyma zespół prof. Zbigniewa Leśnikowskiego. Kierowani przez niego naukowcy z Instytutu Biologii Medycznej PAN oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk będą pracować nad projektem pt. Oligopodalne kompozyty kwasów nukleinowych i klasterów boru – nowy materiał dla bionanotechnologii.

 

Do konkursu dopuszczano projekty badawcze, w których przewidziane jest stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy dla przynajmniej dwóch osób ze stopniem doktora oraz zaangażowanie przynajmniej czterech doktorantów. Planowana długość realizacji projektu może wynosić od 3 do 5 lat, a wnioskowana wysokość finansowania na cały okres realizacji projektu musi mieścić się w przedziale od 2 do 7 mln zł. W ramach konkursu można było także wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej, przy czym koszt pojedynczego aparatu badawczego nie mógł przekraczać 500 tys. zł dla nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, a w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – 150 tys. zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi