Strona główna Aktualności

Blisko 32 mln zł dla międzydziedzinowych projektów badawczych

23.07.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Prawie 32,5 mln zł otrzymają projekty badawcze wyłonione w konkursie Symfonia 3, rozstrzygniętym przez Narodowe Centrum Nauki. Nagrodzone projekty musiały wyróżniać się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki.

W konkursie Symfonia 3 do NCN wpłynęły 62 wnioski, spośród których zespół ekspertów wybrał sześć najlepszych. Zgłaszane do konkursu badania międzydziedzinowe musiały wyróżniać się również najwyższą jakością, a także przyczyniać do tworzenia nowych wartości w nauce.

 

Trzy projekty zdobyły finansowanie w wysokości ponad 6 mln zł. Pierwszy z nich pt. Zanieczyszczenia powietrza a choroby autoimmunologiczne: rola wielofazowej chemii nieorganicznej jest kierowany przez prof. Rudiego van Eldika. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ oraz Instytut Farmakologii PAN.

 

Niewiele niższą kwotę otrzymał projekt prof. Stefana Chłopickiego. "Profesor wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w poszukiwaniu narządowej specyficzności zbada mechanizmy farmakoterapeutyczne, markery spektroskopowe i nanomechanikę dysfunkcyjnego śródbłonka w stłuszczeniu wątroby i w niewydolności serca" - informuje Narodowe Centrum Nauki w przesłanym PAP komunikacie.

 

Na trzeciej pozycji pod względem wysokości finansowania znalazł się projekt: Atlas obszarów regulatorowych specyficznych dla mózgu ludzkiego – nowe narzędzie odkrywania ścieżek powodujących wybrane choroby mózgu. Badania pod kierownictwem dr. Bartosza Wilczyńskiego przeprowadzi grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

 

Ponad 5,5 mln zł zespół ekspertów przyznał badaczom z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zbadają wpływ procesów fizycznych oraz substancji pomocniczych na charakterystykę właściwości substancji leczniczych trudno rozpuszczalnych w wodzie. Badaniami będzie kierował prof. Marian Paluch. Dr hab. Ewa Zuba-Surma wraz z zespołem przeprowadzi warte niemal 5 mln zł badania nad optymalizacją złożonych biokompatybilnych rusztowań opartych o grafen oraz zdefiniowane populacje komórek macierzystych dla celów regeneracji tkanek. W skład zespołu badawczego wejdą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Wsparcie finansowe wysokości niemal 3,5 mln zł otrzyma zespół prof. Zbigniewa Leśnikowskiego. Kierowani przez niego naukowcy z Instytutu Biologii Medycznej PAN oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk będą pracować nad projektem pt. Oligopodalne kompozyty kwasów nukleinowych i klasterów boru – nowy materiał dla bionanotechnologii.

 

Do konkursu dopuszczano projekty badawcze, w których przewidziane jest stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy dla przynajmniej dwóch osób ze stopniem doktora oraz zaangażowanie przynajmniej czterech doktorantów. Planowana długość realizacji projektu może wynosić od 3 do 5 lat, a wnioskowana wysokość finansowania na cały okres realizacji projektu musi mieścić się w przedziale od 2 do 7 mln zł. W ramach konkursu można było także wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej, przy czym koszt pojedynczego aparatu badawczego nie mógł przekraczać 500 tys. zł dla nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, a w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – 150 tys. zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->