Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.07.2015 aktualizacja 23.07.2015

Studenci z Warszawy chcą zorganizować konkurs CanSatów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pierwszy polski konkurs eksperymentów typu CanSat, wielkością przypominających puszki po napoju, chcą zorganizować członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Sami zbudują rakietę CanSat Launcher, która wyniesie aż osiem eksperymentów.

CanSat to przyrządy naukowe wielkości puszki po napoju o objętości 0,33l oraz masie do 350g. Wyrzucane są z rakiety, a opadając na własnym spadochronie, mają do zrealizowania program - zaplanowany przez pomysłodawcę-konstruktora eksperymentu. Realizowane przez nie badania nie tylko poszerzają wiedzę uczestników, ale także przynoszą istotne wyniki naukowe. Obecnie zawody CanSatów odbywają się w kilku krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Warszawska, członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego sami zbudują rakietę, która wyniesie w kosmos eksperymenty. Konstrukcje tego typu wynoszą zazwyczaj sześć eksperymentów i wyrzucają je na wysokość nie większą niż 3 km, zazwyczaj jest to 1 - 1,5 km. Rakieta CanSat Launcher ma ich wynieść aż osiem. Będzie miała około 2,5 m długości, minimum 17 cm średnicy, a jej przewidywana masa to maksymalnie 25 kg.

\"Planujemy, że minimalny pułap osiągany przez rakietę będzie wynosił 3 km. Odzysk całej rakiety będzie realizowany za pomocą spadochronu krzyżowego – zakładamy, że prędkość opadania rakiety na spadochronie po wykonaniu misji nie przekroczy 10 m/s – mówi jeden z konstruktorów rakiety Tadeusz Górnicki.

Studenci z Warszawy na swoim koncie mają już trzy zbudowane i wystrzelone rakiety: Amelia1, Amelia2 i H1. Do końca tego roku chcą zbudować silnik rakiety CanSat Launcher i wykonać jego testy. Równolegle z pracami nad silnikiem planują przeprowadzić testy wyrzucania CanSatów z zaprojektowanego zasobnika. Budowa rakiety i integracja wszystkich komponentów projektu zaplanowana jest na początek 2016 roku.

W lipcu br. projekt CanSat Launcher uzyskał wsparcie amerykańskiego koncernu Raytheon. \"Grant pozwoli nam na zbudowanie testowego egzemplarza rakiety, weryfikację zastosowanych rozwiązań technicznych oraz testy nowego silnika. Chcielibyśmy również zaprosić zainteresowane firmy do współpracy przy tym projekcie\" - mówi koordynator Sekcji Rakietowej SKA Dawid Cieśliński.

Jeśli prace przebiegną bez większych trudności, w drugim kwartale 2016 roku Sekcja Rakietowa wykona pierwszy lot rakiety bez eksperymentów, a pierwszą edycję konkursu będzie można ogłosić w 2017 roku. Będzie skierowany zarówno do pasjonatów nauki ze szkół średnich, studentów, a także pracowników naukowych uczelni wyższych i instytutów badawczych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024