Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
29.07.2015 aktualizacja 29.07.2015

Eksperci ostrzegają przed zabójczymi robotami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 1000 ekspertów, naukowców i badaczy podpisało list otwarty ostrzegający przed niebezpieczeństwem związanym z tworzeniem inteligentnej broni – informuje serwis BBC News/Technology.

Wśród sygnatariuszy listu są wybitny filozof Noam Chomsky, fizyk Stephen Hawking, biznesmen Elon Musk, współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak oraz szef działu sztucznej inteligencji firmy Google Demis Hassabis.

W liście ostrzegają, że wyścig zbrojeń w dziedzinie bojowej sztucznej inteligencji może być niesłychanie niebezpieczny i wzywają do jego powstrzymania. W szczególności chodzi o systemy działając autonomicznie, to znaczy wybierające i atakujące cele bez interwencji człowieka.

"Podobnie jak większość chemików i biologów nie jest zainteresowana tworzeniem broni chemicznej czy biologicznej, większość osób zajmujących się sztuczną inteligencją nie jest zainteresowana inteligentnymi broniami – i nie chcą, aby inni niszczyli ich dziedzinę czyniąc to” – czytamy w liście.

Prof. Hawking w wywiadzie udzielonym w grudniu ubiegłego roku BBC powiedział, że jego zdaniem rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do końca rodzaju ludzkiego. "Ludzie, ograniczeni przez powolną ewolucję biologiczną, nie będą mogli konkurować (ze sztuczną inteligencją) i zostaną przez nią zastąpieni” - przewidywał.

Choć na razie nie ma całkowicie autonomicznych systemów uzbrojenia, powstały już systemy mające częściowa autonomię – na przykład będące w fazie prób współpracujące ze sobą amerykańskie pływające drony czy rozmieszczone na granicy Korei Południowej roboty wyposażone w karabin maszynowy i wyrzutnię granatów. W obu przypadkach decyzje o otwarciu ognia podejmuje jednak człowiek.

„Bunt maszyn” jest jednym z najstarszych i najbardziej oklepanych motywów literatury science fiction, by wspomnieć roboty z książki „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach”, szalony komputer z „Odysei kosmicznej 2001” czy zbuntowany system obrony z „Terminatora”. Już żydowska legenda o golemie i powieść Mary Shelley o Frankensteinie poruszają podobny temat – dzieła, które obraca się przeciwko twórcy.

List, opublikowany online przez Future of Life Institute (FLI), został zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji poświęconej sztucznej inteligencji - International Joint Conference on Artifical Intelligence odbywającej się w Buenos Aires.

Jeden z sygnatariuszy listu - Eric Horvitz, szef Microsoft Research, opublikował online wideo w obronie innych badań nad sztuczną inteligencją. Jego zdaniem technologia ta może przynieść wiele korzyści w licznych dziedzinach. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024