Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.07.2015 aktualizacja 29.07.2015

Kosmos, technologie i SF podczas Dni Nauki na Politechnice Warszawskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tragiczne konsekwencje rozwoju technologii, przyszłość ludzkości w kosmosie, podróże w czasie i przestrzeni to kilka tematów, które między 7 a 9 sierpnia poruszą goście Dni Nauki, odbywających się na Politechnice Warszawskiej. Wydarzenie będzie częścią święta miłośników fantastyki i kultury popularnej - konwentu Avangarda X.

Dni Nauki to otwarte wydarzenie popularnonaukowe obejmujące wszelkie dziedziny wiedzy, od humanistyki po nauki ścisłe. Trzecia edycja przedsięwzięcia odbędzie się na Politechnice Warszawskiej między 7-9 sierpnia. Dla uczestników przygotowano łącznie 80 godzin prelekcji i dyskusji.

W piątek, 7 sierpnia, uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać np. wykładu dr Joanny Wolskiej o truciznach i lekach pochodzenia naturalnego. Leszek Karlik i Jakub Rutkowski podyskutują o mrocznej przyszłości, czyli tragicznych konsekwencjach rozwoju technologii. Prof. Łukasz A. Turski wyjaśni, czy gospodarka może istnieć bez nauki, a dr Szymon Charzyński opowie o podróżach w czasie i przestrzeni.

Kolejnego dnia - w sobotę, 8 sierpnia - uczestnicy panelu dyskusyjnego - Michał Moroz, Mateusz Wielgosz, Marcin Zaród i Marcin Ziemniak - porozmawiają o przyszłości ludzkości w kosmosie. Dodatkowo Mateusz Wielgosz opowie o kosmosie – pełnym życia, a nie inteligencji; Jędrzej Górski wyjaśni, jak zostać astronautą oraz jak badać freony. Dr Agata Kołodziejczyk opowie o glonolampie, czyli domowym pożeraczu metali ciężkich, a dr inż. Michał Krupiński o niepoważnych zagadnieniach fizycznych.

Ostatniego dnia - w niedzielę, 9 sierpnia - uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać się np. na wykład Marcina Ziemniaka, który przedstawi obiektywne spojrzenie na GMO. Dr Anna Muszewska opowie o morderczych grzybach, Marek Golonka o relacji między muzyką a mózgiem, a Maciej Kozubal o biomimetyce, czyli technologii inspirowanej przyrodą.

Wstęp na wszystkie prelekcje jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Aby wziąć udział w dowolnie wybranych punktach programu, wystarczy przyjść do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: http://ava.waw.pl/dninauki/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024