Strona główna Aktualności

Sposób mrówek na przenoszenie dużych ciężarów

01.08.2015 Świat

Fot. Fotolia

Dzięki dobrze poinformowanym przywódcom, współpracujące mrówki-robotnice sprawnie transportują do mrowiska ciężary pozornie nie do uniesienia – informuje Nature Communications.

Dr Ofer Feinerman i jego izraelscy koledzy z Instytutu Weizmanna w Rehovot przeanalizowali materiały wideo, ukazujące zachowanie mrówek z gatunku Paratrechina longicornis, przenoszących bardzo duże (jak na rozmiary tych owadów) kawałki pokarmu – między innymi płatki zbożowe Cheerios, mające kształt kółeczek.

 

Paratrechina longicornis zwana jest „szaloną mrówka karaibską”, ponieważ pochodzi z Karaibów i porusza się w sposób pozornie bezcelowy, często zmieniając obierany kierunek. Nowe badania wskazują, że ta bezcelowość jest pozorna. Mrówki-zwiadowcy, które dołączają do grupy niosącej ciężar, a następnie znów się odłączają, są dobrze poinformowane co do optymalnej drogi transportu – zatem wskazują kierunek „tragarzom”.

 

Wywierana na niesiony obiekt przez „dobrze poinformowane” mrówki siła jest odczuwana przez pozostałe osobniki, co pozwala im ciągnąć we właściwą stronę i uniknąć bezowocnych przepychanek. Jak zaznaczają autorzy badań, wspólnie przenoszące ciężary mrówki wydają się zachowywać matematycznie doskonałą równowagę pomiędzy indywidualizmem a konformizmem – przez 90 proc. czasu ciągną ciężar w tę samą stronę co reszta, a tylko przez 10 proc. zachowują się na pozór chaotycznie. To ostatnie sprawia, że pojedyncza, dobrze poinformowana mrówka ma szanse skorygować kierunek transportu. Nie musi przy tym być szczególnie silna.

 

W przypadku szczególnie dużych obiektów doświadczalnych – jak silikonowe krążki o średnicy 8, a nawet 16 centymetrów - transport przebiegał wyjątkowo gładko, w linii prostej, ponieważ wszystkie owady pchały w tym samym kierunku. Jednak omijanie przeszkód stawało się niemożliwe.

 

Okazało się, że współpraca przebiega najlepiej w przypadku obiektów o średniej wielkości – co w przypadku badanych mrówek oznacza około 1 centymetra – takich, jakie mieszczą się w wejściu do mrowiska. Idealne okazały się Cheerios oraz ... sucha karma dla kotów.

 

Od suchej karmy zaczęły się zresztą badania – jeden z naukowców wprowadziwszy się do nowego mieszkania zauważył, że sucha karma jego kota sama wędruje po podłodze. To mrówki okradały kota. Nakręcone wówczas video stało się inspiracją do trwających już cztery lata badań.(PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi