Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
03.08.2015 aktualizacja 03.08.2015

Szakale złociste z Afryki to tak naprawdę wilki

Szakal złocisty (Canis aureus) z Izraela. Fot: Eyal Cohen Szakal złocisty (Canis aureus) z Izraela. Fot: Eyal Cohen

Mimo podobnego wyglądu "szakale złociste" z Afryki Wschodniej i Euroazji to dwa różne gatunki zwierząt - informują naukowcy w "Current Biology".

Różnorodność gatunków rodziny psowatych, do której należą psy, wilki, lisy i szakale, jest zatem większa, niż sądzono, i obejmuje 36 (a nie 35) gatunków - wynika z najnowszego odkrycia, popartego badaniami DNA.

"To pierwsze odkrycie +nowego+ gatunku psowatego w Afryce od ponad 150 lat" - podkreśla jeden z autorów publikacji, Klaus-Peter Koepfli ze Smithsonian Conservation Biology Institute w Waszyngtonie (USA).

Do analiz skłoniły naukowców sugestie, zgodnie z którymi szakal złocisty z Afryki to tak naprawdę podgatunek wilka szarego. Właśnie takie wnioski wynikały z badań prowadzonych na DNA mitochondrialnym - materiale genetycznym, przekazywanym w linii żeńskiej.

Robert Wayne z University of California w Los Angeles zbadał próbki zwykłego DNA od szakali złocistych. Materiał genetyczny pochodził z próbek pobranych 20 lat temu w Kenii (i przechowywanych w chłodziarkach laboratoryjnych). Dzięki współpracy z innymi naukowcami Koepfli i Wayne uzyskali też próbki DNA szakali złocistych żyjących w innych częściach Afryki i Eurazji.

Z badania DNA wyłoniła się inna (niż znana dotychczas) historia ewolucyjna psowatych.

"Ku naszemu zaskoczeniu małe zwierzęta szakalopodobne ze wschodnich części Afryki okazały się tak naprawdę drobną odmianą nowego gatunku - innego niż wilk szary - obecną w Afryce północnej i wschodniej" - mówi Wayne.

Nierozpoznany dotychczas gatunek naukowcy nazwali afrykańskim wilkiem złocistym.

Jak podejrzewają, szakale złociste z Afryki i Eurazji brano dotychczas za ten sam gatunek z powodu ich dużego podobieństwa w budowie czaszek i zębów. Z danych genetycznych wynika raczej, że zwierzęta te stanowią dwie oddzielne linie, które ewoluowały zupełnie niezależnie od siebie od co najmniej miliona lat.

Badanie pozwoliło wprowadzić zmiany w schemacie drzewa rodowego rodziny psowatych. Z obrazu tego wynika, że dwie linie "szakali złocistych" nie są nawet blisko spokrewnione.

Gatunkowi afrykańskiemu bliżej niż do szakali jest do linii rodowych, od których wywodzą się wilki szare i kojoty. Właśnie dlatego nazwano je afrykańskimi wilkami złocistymi.

Nowe odkrycie uświadamia po raz kolejny, że - jak zauważa Koepfli - "nawet wśród gatunków dobrze znanych i popularnych, takich jak szakale złociste, istnieje potencjał do odkrywania ukrytej bioróżnorodności" z pomocą genomiki. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024