Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
04.08.2015 aktualizacja 04.08.2015

Fragment naczynia z XI wieku do destylacji rakii odkryto w Bułgarii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w Bułgarii część metalowego naczynia z XI wieku do destylacji rakii, tradycyjnego napoju alkoholowego w krajach bałkańskich – informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano w ruinach średniowiecznej fortecy Ljutica, położonych na wzgórzu w Rodopach Wschodnich koło miasta Iwajłowgrad w obwodzie Chaskowo, w pobliżu granicy z Grecją.

Zespół naukowców z Narodowego Muzeum Historycznego pod kierunkiem archeologa Filipa Petrunowa odkrył na stanowisku pozostałości instalacji z XI wieku, wykorzystywanej w destylacji przefermentowanych owoców w procesie produkcji rakii – mocnego napoju alkoholowego uważanego w Bułgarii za tradycyjny narodowy trunek.

Znalezisko jest trzecim naczyniem do destylacji z XI wieku odkrytym w Bułgarii - cztery lata temu na stanowisku Ljutica odkryto inne naczynie, a kolejne zostało odkryte w ruinach fortecy Drastar w mieście Silistra nad Dunajem.

Wcześniej historycy przypuszczali, że rakija była produkowana w Bułgarii dopiero od XVI wieku, ale odkrycie naczyń do destylacji z XI wieku wskazuje, że rakiję wytwarzano już kilkaset lat wcześniej. (PAP)

jot/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024