30.03.2020
PL EN
13.08.2015 aktualizacja 13.08.2015

W weekend Festiwal Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najcenniejsze zabytki techniki m.in. wciąż działający stuletni młyn, stara kopalnia oraz najstarsze parowozy to tylko wybrane punkty programu Festiwalu Zabytków Techniki, który w sobotę rozpocznie się w kilku miejscach na Dolnym Śląsku.

Jak powiedział PAP Maciej M. Mądry z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie), które jest współorganizatorem imprezy, większość obiektów na szlaku zabytków techniki jest niedostępna na co dzień.

Dodał, że 15-16 sierpnia w ramach festiwalu będzie można zwiedzić m.in. dwie kopalnie - Starą Kopalnię w Wałbrzychu i Kopalnię w Nowej Rudzie; dwie parowozownie - w Jaworzynie Śląskiej i Dzierżoniowie, unikatowy młyn w Siedlimowicach i kamieniołom w Strzegomiu.

„Ten młyn to wciąż działająca prywatna firma, która tylko na weekendy zamienia się w muzeum. Urządzenia młynarskie pochodzą tam z lat 30. ubiegłego wieku, a budynek jest XIX-wieczny. Technologie młynarskie pozostały bez zmian” - powiedział Mądry.

Zaznaczył, że dla widzów i uczestników festiwalu przewidziano specjalny transport kolejowy. W sobotę po inauguracji festiwalu w Jaworzynie Śląskiej ciągnięty przez parowóz zabytkowy pociąg zawiezie wszystkich do Wałbrzycha, gdzie zaplanowano zwiedzanie dawnej kopalni „Thorez”, którą przemianowano obecnie na Starą Kopalnię.

„Miłośnicy starej techniki mają to szczęście, że tej kopalni przez wiele lat nie modernizowano i obecnie można tam obejrzeć urządzenia wydobywcze nawet sprzed dwustu lat” - dodał Mądry.

Poza tym, w ramach Akademii Młodych Wynalazców, w sobotę (o godz.11.15) prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński z Laboratorium Chemii Biomedycznej „Neolek", Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im Ludwika Hirszfelda poprowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży zatytułowane „Wynalazki – uczmy się dostrzegać to, czego inni nie dostrzegli”.

Tegoroczna edycja festiwalu, który odbywa się od 2013 r., po raz pierwszy łączy kilka obiektów na Dolnym Śląsku. Współorganizują imprezę następujące placówki: Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Młyn Siedlimowice, Podziemna Trasa Turystyczna – Kopalnia Węgla Nowa Ruda, Granit Strzegom S.A., Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej wraz z filią w Dzierżoniowie oraz Urząd Miasta w Świdnicy.

PAP - Nauka w Polsce

ros/ pz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020