Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.08.2015 aktualizacja 28.08.2015

ESO oraz ESA podpisały porozumienie o współpracy

20 sierpnia b.r. Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw oraz Dyrektor Generalny ESA, Johann-Dietrich Wörner podpisali porozumienie o współpracy obu organizacji. Źródło: ESO/J. Girard. 20 sierpnia b.r. Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw oraz Dyrektor Generalny ESA, Johann-Dietrich Wörner podpisali porozumienie o współpracy obu organizacji. Źródło: ESO/J. Girard.

Dwie wielkie organizacje zajmujące się badaniami kosmosu, Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), podpisały porozumienie o współpracy.

20 sierpnia br. dyrektor generalny ESO Tim de Zeeuw oraz dyrektor generalny ESA Johann-Dietrich Woerner podpisali w Santiago w Chile dokument o współpracy obu organizacji. Porozumienie dotyczy wymiany informacji w wielu obszarach, w tym technologii i badań naukowych.

Działalność zarówno ESO, jak i ESA dotyczy kosmosu, ale jest wykonywana z inny sposób. ESO skupia się na badaniach Wszechświata za pomocą instrumentów na powierzchni Ziemi i posiada wielkie obserwatoria astronomiczne na pustyni Atakama w Chile. Z kolei ESA zajmuje się lotami kosmicznymi, umieszczaniem satelitów i badaniami naukowymi prowadzonymi z orbity okołoziemskiej i sondami kosmicznymi.

W dniu podpisania umowy obaj dyrektorzy oraz towarzyszące im delegacje odwiedzili zespół teleskopów Very Large Telescope (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile, które należy do ESO.

Polska jest członkiem obu organizacji. Do Europejskiej Agencji Kosmicznej wstąpiliśmy w 2012 roku, a członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego jesteśmy od niedawna (podpisanie umowy w 2014 roku, a ukończenie procesu jej ratyfikacji w połowie 2015 roku).

Witryny internetowe ESO oraz ESA są dostępne pod adresami www.eso.org oraz www.esa.int. Zawierają m.in. bieżące informacje z badań prowadzonych przez te organizacje. (PAP)

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024