Strona główna Aktualności
Uczelnie

Twórcy serwisu "Mądre Książki" powołali Fundację Euklidesa

02.09.2015 Uczelnie, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Nowoczesną popularyzacją nauki i promocją odkryć naukowych zajmować się będzie Fundacja Euklidesa prowadzona przez twórców serwisu Mądre Książki. O tym, że ta pozarządowa organizacja rozpoczęła swoją działalność, poinformowali jej przedstawiciele.

Fundacja Euklidesa została powołana do życia przez naukowców i popularyzatorów nauki, którzy ponad rok temu stworzyli niezależny i niekomercyjny serwis internetowy Mądre Książki. Jego celem jest promowanie dobrych książek popularnonaukowych i informowanie o nowościach wydawniczych i wydarzeniach popularyzatorskich. Serwis zrzesza dziś kilkudziesięciu recenzentów opisujących książki opowiadające o nauce i cieszy się rosnącą popularnością, także na portalach społecznościowych.

 

Wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas pracy nad serwisem Mądre Książki, zespół powołał fundację, której celem będzie edukacja społeczna poprzez popularyzowanie wiedzy naukowej i podnoszenie świadomości społecznej na temat najnowszych odkryć i teorii naukowych.

 

"Specjalną rolę będą w tej działalności będą pełniły książki popularnonaukowe, od których wszystko w naszej działalności się zaczęło, ale nasze plany są bardzo rozległe. Zamierzamy wspierać nauczycieli i rodziców przygotowując dla nich warsztaty poświęcone nauce a także uczyć naukowców jak popularyzować swoje odkrycia i opowiadać o naukowej codzienności. A wszystko to po to, by ludzie nie bali się nauki i szanowali naukowców a także rozumieli otaczający ich świat" - mówi prezes fundacji Piotr Kołodziejczyk.

 

Fundacja Euklidesa ma być - w zamierzeniu jej twórców - otwartą przestrzenią popularyzacji nauki i ma pobudzać do działania wszystkich, których naukowy świat fascynuje i inspiruje. Zdaniem założycieli, tego typu aktywność jest dziś szczególnie potrzebna, ponieważ mimo rozwoju nauki i jej niezwykłych osiągnięć świadomość jej roli jest zbyt mała.

 

"Nauka to także pasjonująca rozrywka. Każdy człowiek ma potrzebę zaspokajania swojej ciekawości o świecie i rządzących nim prawach, potrzebę rozumienia zjawisk, które obserwujemy każdego dnia. Naukowcy zaspokajają więc jedną z ważnych potrzeb człowieka i dostarczają inteligentnej rozrywki. Szczególną rolę w tym dziele odgrywają nowoczesne technologie, także internetowe, które w działaniu naszej fundacji odgrywać będą rolę kluczową. Internet to środowisko naturalne wszystkich, którym droga jest nauka i jej niezwykłe odkrycia" - mówi wiceprezes fundacji Leszek Szumlas.

 

Fundacja Euklidesa będzie mieć swoją siedzibę w Krakowie, a jej założyciele zapowiadają ścisłą współpracę z uczelniami i placówkami edukacyjnymi. Będą kontynuowali działanie portalu Mądre Książki, ale wystartują także z nowymi projektami. Już niedługo zamierzają zaproponować naukowcom cykl warsztatów, a nauczycielom - specjalne zestawy edukacyjne dla uzdolnionych uczniów, chcących rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Euklidesa: www.fundacjaeuklidesa.org

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi