Strona główna Aktualności
Blog

Sokrates przy tablicy

09.09.2015 Blog

Fot. Fotolia

I stało się! Jakiś czas temu na tym blogu zamarzyło mi się nauczanie filozofii w szkołach. Teraz już wiemy, że przedmiot ten – nauczany przez wykładowców akademickich - wejdzie nawet do tysiąca klas licealnych. To świetnie. Sceptycy pytają jednak: czy szkolna filozofia nie stanie się szybko zmorą uczniów?

Decyzją resortu nauki program „Edukacja filozoficzna" - na razie w postaci pilotażowej - ma objąć w 2016 roku ok. tysiąca szkół ponadgimnazjalnych. Przedmiot będzie dobrowolny i zainteresowane szkoły same będą się do niego zgłaszać. W rolę nauczycieli wcielą się wykładowcy uczelni, opłacani w ramach specjalnego budżetu o łącznej kwocie 3 mln zł. W ten oto sposób za jednym zamachem ministerstwo chce rozwiązać dwa problemy: wypełnić lukę w filozoficznej edukacji uczniów i zapewnić absolwentom tej dyscypliny dodatkowe źródło dochodów.

 

O pożytkach płynących z uczenia filozofii w szkołach pisać można grube tomy. Do mnie przemawia przede wszystkim jeden argument "za": to, że lekcje filozofii mogą stać się szkołą dyskutowania i logicznego dowodzenia swoich racji. A nie trzeba chyba przekonywać, jak bardzo potrzebna nam jest umiejętność cywilizowanej wymiany poglądów. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół – od piaskownicy po ławy parlamentu – aby dostrzec, jak często rzeczowe argumenty zastępuje agresja.

 

Pojawia się tu jednak kluczowa sprawa: skoro mamy już filozofię w szkole, to jak jej uczyć? Jak przybliżyć tę trudną materię licealistom, aby ich nie odstraszyć i nie znudzić? Oto jest dylemat.

 

O recepty trudno, choć dobrych przykładów nie brakuje. Przede wszystkim w innych krajach Europy, które już dawno temu wprowadziły filozofię w szkolne mury. Szczególnym przykładem jest Francja, gdzie przedmiot ten jest obowiązkowy w szkołach średnich od czasów Napoleona. Co roku licealiści wszystkich kierunków – nie tylko humanistycznych, ale i ścisłych i technicznych – muszą zdawać maturę z filozofii. Uczniowie francuscy niemało się pocą się, pisząc eseje na takie np. tematy jak: „Czy jestem wolny tylko wtedy, kiedy nie napotykam żadnych przeszkód?”. „Czy jest absurdem żądanie niemożliwego?”.

 

Nie uważam wcale, by należało brać przykład z Francji i wprowadzić filozofię jako przedmiot obowiązkowy. Może lepiej, jeśli u nas pozostanie dobrowolna – i że nie będzie się za nią wystawiać ocen.

 

Wracając jednak do metody uczenia: czy rzeczywiście należy „torturować” nastolatków tekstami i biografiami Arystotelesa, Kanta czy Hegla? Czy też – jak choćby we Francji - dyskutować z młodzieżą o mądrości, pięknie, dobru i złu odwołując się do przypowieści z różnych stron świata, przykładów z literatury pięknej, a także mediów? Czy nie lepiej stawiać podstawowe pytania, rozważając dylematy z codziennego życia? Te drogi wydają się skuteczniejsze niż studiowanie tekstów klasyków filozofii.

 

Nie brak także rodzimych ciekawych pomysłów na uczenie filozofii młodzieży. Przypomnijmy, że polski nauczyciel Jarosław Spychała wymyślił nowatorską metodę uczenia filozofii za pomocą klocków lego (Projekt Lego-Logos). Projekt zdobył sobie pewność popularność i znalazł już naśladowców.

 

Nauczycielom tego kierunku warto dedykować słowa największego może „belfra” w dziejach, Sokratesa. Lubił on powiadać pół żartem, że odziedziczył zawód po swojej matce … położnej. Bo przecież – tłumaczył zdumionym słuchaczom - nie podawał ludziom gotowych mądrości, ale tylko pomagał im, aby sami „rodzili”, czyli dochodzili przy pomocy jego pytań do ciekawych przemyśleń.

 

Może taki wzór nauczyciela filozofii-skromnego akuszera (a nie posiadacza mądrości), godny jest naśladowania także w polskich szkołach?

 

Szymon Łucyk

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi