Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
14.09.2015 aktualizacja 14.09.2015

Naukowcy pracują nad wyszukiwaczem dźwięków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Setki godzin na grań, w których trzeba odnaleźć krótką wypowiedź? Już wkrótce wykonanie takiego zadania może być zupełnie bezproblemowe. Wrocławskie konsorcjum naukowo-biznesowe przygotowuje system Audioscope, który w nagraniu audio wyszuka poszukiwane przez nas słowa.

Projekt badawczy Audioscope realizują w ramach konsorcjum naukowo-biznesowego dwie dolnośląskie uczelnie: Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski oraz spółka Neurosoft. To innowacyjny system do automatycznego wyszukiwania treści w zapisach audio w języku polskim. System rozumie pytania w formie pisanej i mówionej. Następnie wskazuje odpowiedni fragment w nagraniu, w którym mówca wypowiada poszukiwane przez nas słowa.

Istnieje coraz więcej możliwości gromadzenia danych audio, jednak wciąż nie ma narzędzi, które pozwalają szybko wyszukiwać informacje w takich bazach. "Audioscope ma zadanie przyspieszyć ten proces i wypełnić istniejącą na rynku lukę, a tym samym rozszerzyć funkcjonalność innych produktów oferowanych przez Neurosoft m.in. e-Protokołu, który służy do nagrywania posiedzeń sądowych" – wyjaśnia Cezary Dołęga z Neurosoftu.

Póki co projekt jest w fazie badań, jednak mógłby znaleźć zastosowanie w wielu instytucjach, których działalność wiąże się z gromadzeniem danych dźwiękowych. Obszerne bazy audio w Polsce mają sądy powszechne, Kancelarie Sejmu i Senatu oraz inne organizacje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo w kraju. Audioscope może też zainteresować firmy komercyjne, takie jak: call center, contact center czy firmy oferujące monitoring mediów.

System będzie opierał się na połączeniu: analizy i przetwarzania sygnałów dźwiękowych, automatycznego rozpoznawania mowy, przetwarzania języka naturalnego, uczenia maszynowego i wyszukiwania informacji.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Warszawskiego zajmą się przetwarzaniem sygnałów, zastosowaniem sieci neuronowych oraz zaawansowaną analizą tekstów w języku polskim.

"Nasz zespół będzie przede wszystkim odpowiedzialny za zaprojektowanie i implementację silnika wyszukującego, który będzie w stanie efektywnie obsłużyć wielkie ilości danych. Ponadto mamy w planie opracowanie ergonomicznej aplikacji webowej, umożliwiającej użytkownikowi przeprowadzenie wyszukiwania i analizę wyników - informuje Cezary Dołęga.

Na prowadzenie badań konsorcjum uzyskało dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi ponad 1,6 mln złotych. Badania powinny zakończyć się w marcu 2017 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024