Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.09.2015 aktualizacja 14.09.2015

20-lecie prac Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej w Marina el-Alamein

Dziedziniec rzymskich łaźni w Marina el-Alamein. Fot. R. Czerner Dziedziniec rzymskich łaźni w Marina el-Alamein. Fot. R. Czerner

Prawie 30 lat temu polscy archeolodzy z UW odkryli antyczne miasto w miejscu dzisiejszej Mariny el-Alamein w Egipcie. Od dwudziestu lat starożytne relikty zabezpieczają polscy specjaliści w ramach Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej. Z okazji tej rocznicy zorganizowano uroczystą sesję naukową, na której naukowcy prezentować będą wyniki badań nad miastami z okresu grecko-rzymskiego w regionie.

Międzynarodowa konferencja naukowa “Greco-Roman Cities at the Crossroads of Cultures” (“Grecko-rzymskie miasta na skrzyżowaniu kultur”) odbędzie się w dniach 17-18 września we Wrocławiu. Kilkadziesiąt wystąpień będzie dotyczyło stanowisk badanych przez zespoły z różnych ośrodków i krajów, w tym przez licznie reprezentowane misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, głównie w Egipcie, ale także w Libanie, Syrii, Cyrenajce, Izraelu, Mauretanii, Gruzji, Krymie i na Cyprze.

„Na nasze zaproszenie przybędzie ponad 50 specjalistów z Polski i z zagranicy: archeologów, architektów, konserwatorów zabytków. Wyniki badań zaprezentują badacze prowadzący prace na najważniejszych stanowiskach archeologicznych o podobnej historii i miejscu w antycznym świecie co Marina el-Alamein” – wyjaśnia prof. Rafał Czerner z komitetu organizacyjnego.

Stanowisko archeologiczne w dzisiejszej Marinie el-Alamein w Egipcie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 100 km na zachód od Aleksandrii to rozległe relikty antycznej portowej osady z czasów hellenistycznych i rzymskich, która funkcjonowała od II wieku p.n.e. do VI wieku n.e. Ośrodek ten leżał na morskim i lądowym szlaku handlowym wiodącym ze wschodu, przez Aleksandrię, do Cyrenajki i dalej na zachód. Usytuowanie na skrzyżowaniu kultur zaowocowało synkretyzmem widocznym w sztuce i architekturze tego miasta badanego przez kilka misji polskich archeologów, architektów i konserwatorów.

"Dlatego przenikanie kultur w świecie hellenistyczno-rzymskim uczyniliśmy tematem międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która została zorganizowana w jubileuszowym dla misji roku" – dodaje prof. Czerner.

W Marinie el-Alamein zachowały się pozostałości całego miasta z jego domami mieszkalnymi, budynkami użyteczności publicznej, termami, bazyliką, z ulicami, centralnym placem, zabudową portową oraz rozległą nekropolą z monumentalnymi pomnikami, mauzoleami i podziemnymi grobowcami. Nigdzie indziej w Egipcie nie można badać i podziwiać reliktów kompletnego antycznego miasta, na całym jego terenie.

W maju tego roku, w związku z rocznicą rozpoczęcia polsko-egipskiego projektu konserwatorskiego, odbyła się okolicznościowa wystawa w egipskiej Aleksandrii.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są na stronie: http://ihasit.arch.pwr.wroc.pl/grc. Organizatorami spotkania są: Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego i Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024