Strona główna Aktualności

Konkursy NCN: 280 mln zł do rozdania na badania

16.09.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki po raz pierwszy zaprasza zagranicznych naukowców do POLONEZA. Budżet tego nowego programu to 40 mln zł. Dodatkowo ogłasza nabór do dziesiątej edycji trzech konkursów: OPUS, PRELUDIUM i SONATA, na które przeznaczone będzie 240 mln zł.

POLONEZ 1 to najnowszy konkurs NCN, dzięki któremu naukowcy z zagranicy będą mogli przyjechać do Polski na roczny lub dwuletni staż badawczy. Program jest adresowany zarówno do obcokrajowców, jak i do Polaków pracujących poza granicami kraju. Aby zakwalifikować się do konkursu, wnioskodawca musi spełnić dwa warunki: posiadać stopień doktora lub 4 lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy oraz nie mieszkać i nie pracować w Polsce między wrześniem 2012 r. a wrześniem 2015 r. przez więcej niż rok.

 

"POLONEZ to pierwszy program skierowany do naukowców przebywających za granicami Polski, który dzięki współfinansowaniu z europejskiego programu Horyzont 2020 oferuje tak atrakcyjne warunki finansowe – podkreślił prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. - Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda się ściągnąć do Polski zdolnych i ambitnych badaczy, którzy będą swoistym zastrzykiem energii i motywacji dla polskiej nauki"

 

Zwycięzcy mają zagwarantowane środki na zatrudnienie w jednostkach (31,5 tys. euro rocznie) oraz na grant badawczy (do 160 tys. zł rocznie). Dodatkowo mogą liczyć na pokrycie kosztów związanych z okresową zmianą miejsca zamieszkania (ponad 20 tys. euro rocznie), dodatek rodzinny oraz pakiet szkoleń NCN. Jednostka przyjmująca laureata otrzyma 20 proc. kosztów pośrednich. Program POLONEZ 1 jest współfinansowany z programu Horyzont 2020 w ramach działań Maria Skłodowska-Curie (COFUND).

 

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło również trzy konkursy cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród polskich naukowców: OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10. W konkursie PRELUDIUM 10 o pieniądze na prowadzenie badań mogą ubiegać się osoby rozpoczynające karierę naukową, które nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora. Do zdobycia jest 30 mln zł. PRELUDIUM to konkurs unikatowy w skali światowej: w niewielu krajach na świecie doktorant ma możliwość otrzymania środków na prowadzenie własnego projektu badawczego i zdobycia doświadczenia w roli kierownika projektu. Jak pokazują statystyki, większość wniosków w poprzednich edycjach tego konkursu spływała od doktorantów.

 

W konkursie OPUS 10 o granty na realizację badań podstawowych może ubiegać się każdy naukowiec, niezależnie od wieku i doświadczenia. Dzięki środkom z konkursu może stworzyć spory zespół badawczy, w którym znajdą się zarówno badacze zatrudnieni na stanowiskach typu post-doc, jak i doktoranci otrzymujący stypendia. W ramach konkursu można również zaplanować zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań.

 

SONATA 10 to konkurs przeznaczony dla osób rozpoczynających karierę naukową, które mają już stopień naukowy doktora. Dotychczas w konkursach tego typu mogły brać udział osoby, które otrzymały stopień doktora w okresie ostatnich 5 lat przed rokiem złożenia wniosku. Ze względu na niedawną zmianę ustawy o zasadach finansowania nauki, w konkursie SONATA 10 mogą brać udział osoby, które zrobiły doktorat w okresie ostatnich 7 lat przed rokiem złożenia wniosku, a więc w tym przypadku w latach 2008-2015. Pula konkursowa to 30 mln zł.

 

W ramach ogłoszonych właśnie konkursów Narodowe Centrum Nauki będzie mogło ponownie udzielać pomocy publicznej na finansowanie badań podstawowych realizowanych w formie projektów badawczych oraz pomocy de minimis na finansowanie staży po uzyskaniu stopnia doktora odbywanych u przedsiębiorcy przez osoby rozpoczynające karierę naukową.

 

Wnioski można składać za pośrednictwem systemu OSF do 15 grudnia 2015 r. Wyniki konkursów będą znane do połowy czerwca 2016 r. O rozpoczęciu naboru do konkursów poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Magdalena Duer-Wójcik z NCN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi