Strona główna Aktualności

Konkursy NCN: 280 mln zł do rozdania na badania

16.09.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki po raz pierwszy zaprasza zagranicznych naukowców do POLONEZA. Budżet tego nowego programu to 40 mln zł. Dodatkowo ogłasza nabór do dziesiątej edycji trzech konkursów: OPUS, PRELUDIUM i SONATA, na które przeznaczone będzie 240 mln zł.

POLONEZ 1 to najnowszy konkurs NCN, dzięki któremu naukowcy z zagranicy będą mogli przyjechać do Polski na roczny lub dwuletni staż badawczy. Program jest adresowany zarówno do obcokrajowców, jak i do Polaków pracujących poza granicami kraju. Aby zakwalifikować się do konkursu, wnioskodawca musi spełnić dwa warunki: posiadać stopień doktora lub 4 lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy oraz nie mieszkać i nie pracować w Polsce między wrześniem 2012 r. a wrześniem 2015 r. przez więcej niż rok.

 

"POLONEZ to pierwszy program skierowany do naukowców przebywających za granicami Polski, który dzięki współfinansowaniu z europejskiego programu Horyzont 2020 oferuje tak atrakcyjne warunki finansowe – podkreślił prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. - Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda się ściągnąć do Polski zdolnych i ambitnych badaczy, którzy będą swoistym zastrzykiem energii i motywacji dla polskiej nauki"

 

Zwycięzcy mają zagwarantowane środki na zatrudnienie w jednostkach (31,5 tys. euro rocznie) oraz na grant badawczy (do 160 tys. zł rocznie). Dodatkowo mogą liczyć na pokrycie kosztów związanych z okresową zmianą miejsca zamieszkania (ponad 20 tys. euro rocznie), dodatek rodzinny oraz pakiet szkoleń NCN. Jednostka przyjmująca laureata otrzyma 20 proc. kosztów pośrednich. Program POLONEZ 1 jest współfinansowany z programu Horyzont 2020 w ramach działań Maria Skłodowska-Curie (COFUND).

 

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło również trzy konkursy cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród polskich naukowców: OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10. W konkursie PRELUDIUM 10 o pieniądze na prowadzenie badań mogą ubiegać się osoby rozpoczynające karierę naukową, które nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora. Do zdobycia jest 30 mln zł. PRELUDIUM to konkurs unikatowy w skali światowej: w niewielu krajach na świecie doktorant ma możliwość otrzymania środków na prowadzenie własnego projektu badawczego i zdobycia doświadczenia w roli kierownika projektu. Jak pokazują statystyki, większość wniosków w poprzednich edycjach tego konkursu spływała od doktorantów.

 

W konkursie OPUS 10 o granty na realizację badań podstawowych może ubiegać się każdy naukowiec, niezależnie od wieku i doświadczenia. Dzięki środkom z konkursu może stworzyć spory zespół badawczy, w którym znajdą się zarówno badacze zatrudnieni na stanowiskach typu post-doc, jak i doktoranci otrzymujący stypendia. W ramach konkursu można również zaplanować zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań.

 

SONATA 10 to konkurs przeznaczony dla osób rozpoczynających karierę naukową, które mają już stopień naukowy doktora. Dotychczas w konkursach tego typu mogły brać udział osoby, które otrzymały stopień doktora w okresie ostatnich 5 lat przed rokiem złożenia wniosku. Ze względu na niedawną zmianę ustawy o zasadach finansowania nauki, w konkursie SONATA 10 mogą brać udział osoby, które zrobiły doktorat w okresie ostatnich 7 lat przed rokiem złożenia wniosku, a więc w tym przypadku w latach 2008-2015. Pula konkursowa to 30 mln zł.

 

W ramach ogłoszonych właśnie konkursów Narodowe Centrum Nauki będzie mogło ponownie udzielać pomocy publicznej na finansowanie badań podstawowych realizowanych w formie projektów badawczych oraz pomocy de minimis na finansowanie staży po uzyskaniu stopnia doktora odbywanych u przedsiębiorcy przez osoby rozpoczynające karierę naukową.

 

Wnioski można składać za pośrednictwem systemu OSF do 15 grudnia 2015 r. Wyniki konkursów będą znane do połowy czerwca 2016 r. O rozpoczęciu naboru do konkursów poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Magdalena Duer-Wójcik z NCN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->