Strona główna Aktualności

Polak koordynuje grant z udziałem noblisty

21.09.2015 Technologie

Fot. TopGaN, IWC PAN

Prof. Michał Leszczyński we współpracy z zeszłorocznym noblistą prof. Hiroshi Amano z Japonii i prof. Vaclavem Holy z Czech będą doskonalić technologię laserowych diod przyszłości. Polacy są pionierami w technologiach opartych na azotku galu (GaN). WISEGaN to jeden z 5 wybranych projektów na 59 złożonych do konkursu w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej i Japonii.

Grant V4 Japan wykonuje Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), Uniwersytet Nagoya i Uniwersytet Karola w Pradze. W projekcie WISEGaN powstaną nowe generacje materiałów do zastosowań w optoelektronice oraz fotowoltaice. Pod mikroskopami badacze przeanalizują mechanizmy tworzenia defektów strukturalnych, które obniżają parametry przyrządów.

 

„Będziemy robić materiały, które mogą być użyte do laserów, diod przyszłości – powiedział PAP prof. Leszczyński. - Półprzewodniki azotkowe wciąż są bardzo słabo poznane, mimo dużego już rynku Blue Ray. Wydajności laserów są znacznie mniejsze niż dla innych materiałów. W tym grancie chcemy zrobić materiały, które będą miały mniej defektów, po to, żeby lasery świeciły mocniej i były lepsze.”

 

Te coraz lepsze lasery znajdą szerokie zastosowania, min. w projektorach. Jak wyjaśnia prof. Leszczyński, do produkcji tych projektorów wykorzystywane będą lasery czerwone na bazie arsenku galu GaAs oraz zielone i niebieskie na bazie azotku galu GaN. Zmieszanie tych trzech barw w różnych proporcjach pozwala odtworzyć dowolną barwę widzianą ludzkim okiem. Z czasem w każdym telefonie komórkowym pojawi się taki projektor do wyświetlania filmików i zdjęć. Projektory na bazie azotku galu osiągną różne rozmiary – od komórki, poprzez coraz większe telewizory, aż po telebimy czy projektory kinowe.

 

„Telekomunikacja ostatniej mili to drugie główne zastosowanie azotkowych laserów w przyszłości. Przez plastikowe światłowody będą transmitowane terabajty informacji pomiędzy komputerami, sensorami i detektorami. To znajdzie zastosowanie w każdym domu, samolocie, na statku, czy w samochodzie. Jest to niewyobrażalnie wielki rynek, potrzeba będzie po kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset laserów do każdego budynku. Natomiast niszowe zastosowania to komunikacja w wojskowości, czy wykrywanie nowotworów” - wylicza rozmówca PAP.

 

Prof. Leszczyński dodaje, że trzecie ewentualne zastosowanie rysuje się w przemyśle motoryzacyjnym. Laser to światło inteligentne, gdy pojawia się jakaś przeszkoda, może ono być skierowane w inną stronę.

 

Projekt będzie trwał trzy lata. Kwota przyznana każdemu z partnerów to po 125 tys. euro na 3 lata.

 

Prof. Hiroshi Amano i jego grupa będą robić białe LEDy na bazie tych materiałów oraz ogniwa fotowoltaiczne, które być może będą lepsze od obecnie produkowanych. W Czechach analizowane będą defekty. Prof. Vaclav Holy jest specjalistą w dziedzinie badań rentgenowskich, to jeden z trzech światowych autorytetów w badaniach defektów występujących w kryształach. Instytut Wysokich Ciśnień będzie robił podłoża azotku galu przestrzennie kształtowane metodą dr. Marcina Starzyńskiego.

 

„Możliwość koordynowania tak prestiżowych badań zawdzięczamy opatentowanej w Polsce technologii wytwarzania kryształów podłożowych GaN i diod laserowych” - podsumowuje prof. Leszczyński

 

Uczony jest wiceprezesem spółki TopGaN, która współpracuje z IWC PAN i rozwija technologie potrzebne do produkcji diod laserowych. Obecnie firma przechodzi od produkcji laboratoryjnej do pilotażowej instalacji przemysłowej. IWC ma doświadczenia we współpracy z zeszłorocznymi noblistami.

 

„Jesteśmy kolegami. Opublikowaliśmy kilka wspólnych prac. Noblista, który kiedyś pracował w Japonii, a teraz jest zatrudniony na uniwersytecie Santa Barbara w USA i w amerykańskiej firmie Sora – prof. Nakamura - był pierwszym, który zrobił bardzo dobrą diodę laserową na naszych polskich podłożach GaN (azotku galu) - wspomina profesor. - Przed kilkunastu laty dostał od nas takie podłoże i zrobił laser, który świecił dużo lepiej, niż lasery, które wcześniej produkował”.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

 

kol/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi