Strona główna Aktualności

Polak koordynuje grant z udziałem noblisty

21.09.2015 Technologie

Fot. TopGaN, IWC PAN

Prof. Michał Leszczyński we współpracy z zeszłorocznym noblistą prof. Hiroshi Amano z Japonii i prof. Vaclavem Holy z Czech będą doskonalić technologię laserowych diod przyszłości. Polacy są pionierami w technologiach opartych na azotku galu (GaN). WISEGaN to jeden z 5 wybranych projektów na 59 złożonych do konkursu w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej i Japonii.

Grant V4 Japan wykonuje Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), Uniwersytet Nagoya i Uniwersytet Karola w Pradze. W projekcie WISEGaN powstaną nowe generacje materiałów do zastosowań w optoelektronice oraz fotowoltaice. Pod mikroskopami badacze przeanalizują mechanizmy tworzenia defektów strukturalnych, które obniżają parametry przyrządów.

 

„Będziemy robić materiały, które mogą być użyte do laserów, diod przyszłości – powiedział PAP prof. Leszczyński. - Półprzewodniki azotkowe wciąż są bardzo słabo poznane, mimo dużego już rynku Blue Ray. Wydajności laserów są znacznie mniejsze niż dla innych materiałów. W tym grancie chcemy zrobić materiały, które będą miały mniej defektów, po to, żeby lasery świeciły mocniej i były lepsze.”

 

Te coraz lepsze lasery znajdą szerokie zastosowania, min. w projektorach. Jak wyjaśnia prof. Leszczyński, do produkcji tych projektorów wykorzystywane będą lasery czerwone na bazie arsenku galu GaAs oraz zielone i niebieskie na bazie azotku galu GaN. Zmieszanie tych trzech barw w różnych proporcjach pozwala odtworzyć dowolną barwę widzianą ludzkim okiem. Z czasem w każdym telefonie komórkowym pojawi się taki projektor do wyświetlania filmików i zdjęć. Projektory na bazie azotku galu osiągną różne rozmiary – od komórki, poprzez coraz większe telewizory, aż po telebimy czy projektory kinowe.

 

„Telekomunikacja ostatniej mili to drugie główne zastosowanie azotkowych laserów w przyszłości. Przez plastikowe światłowody będą transmitowane terabajty informacji pomiędzy komputerami, sensorami i detektorami. To znajdzie zastosowanie w każdym domu, samolocie, na statku, czy w samochodzie. Jest to niewyobrażalnie wielki rynek, potrzeba będzie po kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset laserów do każdego budynku. Natomiast niszowe zastosowania to komunikacja w wojskowości, czy wykrywanie nowotworów” - wylicza rozmówca PAP.

 

Prof. Leszczyński dodaje, że trzecie ewentualne zastosowanie rysuje się w przemyśle motoryzacyjnym. Laser to światło inteligentne, gdy pojawia się jakaś przeszkoda, może ono być skierowane w inną stronę.

 

Projekt będzie trwał trzy lata. Kwota przyznana każdemu z partnerów to po 125 tys. euro na 3 lata.

 

Prof. Hiroshi Amano i jego grupa będą robić białe LEDy na bazie tych materiałów oraz ogniwa fotowoltaiczne, które być może będą lepsze od obecnie produkowanych. W Czechach analizowane będą defekty. Prof. Vaclav Holy jest specjalistą w dziedzinie badań rentgenowskich, to jeden z trzech światowych autorytetów w badaniach defektów występujących w kryształach. Instytut Wysokich Ciśnień będzie robił podłoża azotku galu przestrzennie kształtowane metodą dr. Marcina Starzyńskiego.

 

„Możliwość koordynowania tak prestiżowych badań zawdzięczamy opatentowanej w Polsce technologii wytwarzania kryształów podłożowych GaN i diod laserowych” - podsumowuje prof. Leszczyński

 

Uczony jest wiceprezesem spółki TopGaN, która współpracuje z IWC PAN i rozwija technologie potrzebne do produkcji diod laserowych. Obecnie firma przechodzi od produkcji laboratoryjnej do pilotażowej instalacji przemysłowej. IWC ma doświadczenia we współpracy z zeszłorocznymi noblistami.

 

„Jesteśmy kolegami. Opublikowaliśmy kilka wspólnych prac. Noblista, który kiedyś pracował w Japonii, a teraz jest zatrudniony na uniwersytecie Santa Barbara w USA i w amerykańskiej firmie Sora – prof. Nakamura - był pierwszym, który zrobił bardzo dobrą diodę laserową na naszych polskich podłożach GaN (azotku galu) - wspomina profesor. - Przed kilkunastu laty dostał od nas takie podłoże i zrobił laser, który świecił dużo lepiej, niż lasery, które wcześniej produkował”.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

 

kol/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->