Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.09.2015 aktualizacja 21.09.2015

Polacy wśród zwycięzców konkursu młodych naukowców UE

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Projekt Michała Bączyka i Pawła Czyża zdobył jedną z trzech pierwszych nagród na 27. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS 2015) w Mediolanie. Wyniki ogłoszono w poniedziałek. W sumie cztery projekty z Polski zdobyły sześć nagród.

Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek). Jury doceniło ich pracę i przyznało jedną z pierwszych nagród (7 tys. euro) oraz nagrodę honorową - uczestnictwo w International Youth Science Forum 2016 w Londynie.

„Nie spodziewaliśmy się pierwszej nagrody, ale doceniono wartość naukową naszych badań” – mówi PAP Paweł Czyż. „Chcielibyśmy podziękować naszym rodzicom i opiekunom, w szczególności panu doktorowi Michałowi Krupińskiemu i pani doktor Agnieszce Korgul, którzy zawsze nas wspierali nie tylko radą, ale i pomieszczeniami na uniwersytecie. Mamy pomysł, aby zastosować wyniki naszych badań do tematu ostatniego IgNobla (chodzi o badania nad oddawaniem moczu przez ssaki - PAP)".

Pozostałe dwie pierwsze nagrody otrzymali: reprezentant Stanów Zjednoczonych zaledwie 15-letni matematyk Sanath Kumar Devalapurkar oraz przedstawiciel Niemiec Lukas Stockner, który komputerowo symulował rozpraszanie światła.

Jedna z trzech drugich nagród (i 5 tys. euro) trafiła zaś do Dominiki Bakalarz z Opola i Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego. Dziewczęta opracowały Origami BioBandage - mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Polki nagrodzono także miesięcznym pobytem na Uniwersytecie w Mediolanie.

Joanna Jurek zaznaczyła: "Naukowcy są zwykłymi ludźmi! Dziś bawimy się po polsku!". Miała na myśli czekająca wszystkich uczestników ośmiogodzinną wycieczkę po malowniczym jeziorze Lago Maggiore.

Projekt Sary Berent z Gdyni znalazł się w gronie zdobywców nagrody EXPO 2015, światowa wystawa EXPO trwa właśnie w Mediolanie. Młoda badaczka wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy. „Jestem bardzo szczęśliwa. Cudowna niespodzianka!” - podkreśliła Sara Berent, która o tym, że będzie uczestniczką konkursu dowiedziała się dopiero w maju. Weźmie także udział w ceremonii uroczystego zamknięcia EXPO pod koniec października.

Natomiast Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. W nagrodę odwiedzi Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile. „Zawsze chciałam tam pojechać. Zobaczę piękne niebo, pełne gwiazd, których nie widać u mnie w domu – ponieważ mieszkam prawie w centrum miasta”- cieszy się laureatka.

"Nawet nie marzyliśmy o takim triumfie. To najwięcej nagród w historii, co pokazuje, jaką jesteśmy potęgą intelektualną, świadczy, jaką wspaniałą młodzież potrafimy wychować. Gratulacje dla szkól, nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, który organizuje krajowe eliminacje – powiedział związany od początku z polską edycją konkursu wieloletni opiekun finalistów, informatyk, prof. Jan Madey z UW.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj mógł dotychczas zgłosić najwyżej trzy prace (nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów). W tym roku - w związku z odbywającą się w Mediolanie wystawą światową EXPO wprowadzono nową kategorię, dotyczącą żywności, dzięki czemu Polskę reprezentowały cztery projekty.

Z Mediolanu Paweł Wernicki, PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/ mrt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024