Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.09.2015 aktualizacja 23.09.2015

Polscy uczniowie mogą zgłaszać się na obóz ESO Astronomy Camp 2015

Uczestnicy ubiegłorocznej edycji ESO Astronomy Camp. Źródło: ESO/Sterrenlab. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji ESO Astronomy Camp. Źródło: ESO/Sterrenlab.

Jeszcze przez dwa tygodnie polscy uczniowie mogą zgłaszać chęć udziału w obozie astronomicznym dla młodzieży organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Na najlepsze zgłoszenia czekają stypendia pokrywające koszt udziału i podróży - informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

Obóz ESO Astronomy Camp dla młodzieży organizowany jest już po raz trzeci. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem polskich uczniów, w jednej z nich aż 20 proc. zgłoszeń stanowiły zgłoszenia z Polski.

„Udział w obozie to dla uczniów bardzo duża atrakcja. Z jednej strony jest to szansa na rozwój swoich zainteresowań astronomicznych i spotkanie ze specjalistami od badań kosmosu z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którego członkiem nasz kraj stał się właśnie w tym roku. Z drugiej natomiast jest to na pewno atrakcyjny turystycznie wyjazd oraz okazja do spędzenia nocy sylwestrowej w nietypowym miejscu” - mówi Krzysztof Czart, koordynujący w Polsce działania Sieci Popularyzacji Nauki ESO.

Obóz odbędzie się w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Obserwatorium położone jest w Alpach, niedaleko granicy ze Szwajcarią. Obóz został zaplanowany na okres od 26 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2016 r., bowiem to jedyny termin, w którym jednocześnie we wszystkich krajach europejskich uczniowie mają czas wolny od zajęć szkolnych. Tematem obozu będzie Układ Słoneczny oraz planety pozasłoneczne.

Zgłoszenia będą przyjmowane przez organizatorów do 4 października 2015 r. Do udziału kwalifikują się uczniowie w wieku 16-18 lat, z roczników 1997, 1998 i 1999. Czeka na nich 56 miejsc. Kilka z nich może być przyznanych Polakom (w ubiegłych latach Polska otrzymywała po 6 miejsc na obozie). Liczba miejsc dla Polski zależy od oceny prac konkursowych w stosunku do zgłoszeń z innych krajów, a także od liczby chętnych uczniów z Polski w stosunku do całkowitej liczby zgłoszeń.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez kandydata krótkiego filmu (do 3 minut) na temat swojego ulubionego obiektu lub zjawiska astronomicznego. Film musi być w języku angielskim. Znajomość tego języka w stopniu chociaż podstawowym jest także niezbędna do udziału w obozie, gdyż wszystkie zajęcia będzie prowadzone po angielsku.

Szczegóły na temat polskiego konkursu na stypendium można znaleźć na stronie www.pta.edu.pl/eso-camp, a witryna obozu i formularz zgłoszeniowy znajdują się pod adresem http://www.sterrenlab.com/camps/eso-astronomy-camp-2015/.

Polscy uczniowie biorą udział w konkursie międzynarodowym, w którym do wygrania jest stypendium ufundowane przez ESO. Wszystkie polskie zgłoszenia biorą też udział w rywalizacji krajowej o stypendium ufundowane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024