Strona główna Aktualności

"Animal Rationale", czyli skutki przyjaźni biologa z psychologiem

25.09.2015 Książka

Zachowania zwierząt mogą być inspiracją do przemyśleń o zachowaniach człowieka - z takiego założenia wyszli biolog Łukasz Bożycki i psycholog Paweł Fortuna. W swojej książce "Animal Rationale" prezentują 20 opowieści o zwierzętach, od których my, ludzie, możemy sporo się nauczyć.

W książce "Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes" każdy rozdział składa się z dwóch części. Najpierw otrzymujemy historię przyrodnika o zjawiskach zaobserwowanych w świecie zwierząt ilustrowaną fotografiami opisywanych zwierząt. Czasem przedstawione są jakieś charakterystyczne zachowania społeczne zwierząt, czasem jakaś niezwykła cecha, czasem mowa o niezwykłym - powstałym w toku ewolucji - przystosowaniu zwierzęcia do warunków, w których żyje. W drugiej części rozdziału opowieść ta staje się punktem wyjścia dla psychologa do rozważań o zachowaniach ludzi.

 

I tak np. w rozdziale o krzyżaku ogrodowym, czytelnik poznaje niezwykłe zwyczaje wędrujących pająków. Łukasz Bożycki opisuje, jak pająki wyruszają na poszukiwania terytorium, które mogłyby zamieszkać. Pająki po wydostaniu się z kokonu wdrapują się na najwyższy w okolicy obiekt - np. krzak czy drzewo, unoszą odwłok i przędą specjalną nić. "Jedwabista, cienka nić, pracowicie wyprowadzana z odwłoka, staje się coraz dłuższa, aż w pewnym momencie podmuch wiatru porywa ją wraz z >>właścicielem<<. Od tej pory razem unoszą się w powietrzu niczym szybowiec" - pisze Bożycki i wyjaśnia, że to właśnie babie lato, z którym miewamy do czynienia w drugiej połowie września. Bożycki podaje, że krzyżak może dzięki swojej nici osiągnąć nawet wysokość 5000 m n.p.m. "Jest to połowa wysokości przelotowej większości samolotów pasażerskich i pułap podobny do tego, na którym latają bociany białe" - obrazuje przyrodnik.

 

Historię o podróżach krzyżaka (ale nie tylko) bierze na warsztat Paweł Fortuna i zastanawia się nad tym, jak młodzi ludzie opuszczają dom rodzinny i zaczynają żyć na własną rękę. "Chodzi o zjawisko przerwania psychologicznej >>pępowiny<< między rodzicami a dziećmi. Oczywiście przecięcie tej niewidzialnej liny wcale nie musi oznaczać wyjazdu na emigrację i zerwania z rodzinnymi tradycjami. (...) Jednak konieczne jest wypuszczenie "pajęczej nici" i rozpoczęcie autonomicznej egzystencji" - pisze. Podaje dane z GUS, wg których w 2013 r. ponad 17 proc. małżeństw mieszkało z którymś ze swoich rodziców. Fortuna opisuje też zwyczaje dotyczące mieszkania z rodzicami w różnych kulturach. Mowa jest więc i o włoskich "bomboccionich", o niemieckich "Nesthockerach" czy o japońskich "parasito singhuru".

 

Autorzy zajmują się w podobny sposób m.in. żałobą słoni, polowaniem wilków, komunikacją pszczół czy obroną potomstwa przed zagrożeniem u ryby różanki.

 

Opowieści o zwierzętach są tak skonstruowane, że czytelnik siłą rzeczy sam zaczyna odnosić je do zachowań ludzkich. Wiele razy złościłam się, że moje rozważania płynące z pierwszej części rozdziału nie są kontynuowane w drugiej części - psycholog podejmował zupełnie inny wątek, niż to się początkowo narzucało. Ale to jest wbrew pozorom wartością tej książki. Okazuje się bowiem, że świat zwierząt może być dla człowieka skarbnicą inspiracji. A nawet jedna historia o zwierzęciu prowadzić może do bardzo wielu wniosków dotyczących funkcjonowania ludzi w społeczeństwie.

 

"Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes" Paweł Fortuna, Łukasz Bożycki, Warszawa 2015, Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi