Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
28.09.2015 aktualizacja 28.09.2015

W Świerku ruszyła szkoła CERN

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku ruszyła Zaawansowana Szkoła Fizyki Akceleratorowej CERN. Blisko 100 osób z całego świata zgłębia w Polsce wiedzę z obszaru szeroko pojętej fizyki i techniki akceleratorów.

Od 27 września do 9 października NCBJ gości naukowców z całego świata, którzy biorą udział w CAS (The CERN Accelerator School) – Zaawansowanej Szkole Fizyki Akceleratorowej - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.

„Jest nam niezmiernie miło, że Polska została współorganizatorem tej edycji CERN Accelerator School – podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ – dzięki prowadzonym eksperymentom w największym ośrodku naukowo-badawczym na świecie rozwijamy i udoskonalamy techniki przyspieszania cząstek. Doświadczenia te, którymi właśnie wymieniamy się w Świerku, służą nam w codziennym życiu nie tylko w nauce, ochronie granic czy przemyśle. Niezwykle istotnymi są zastosowania w ochronie ludzkiego zdrowia. To akceleratory medyczne pozwalają nam dziś m.in. na coraz skuteczniejszą terapię onkologiczną”.

Głównym celem Zaawansowanej Szkoły Fizyki Akceleratorowej CERN jest wzajemna wymiana doświadczeń i przekazywanie wiedzy młodszemu pokoleniu studentów, doktorantów, fizyków i inżynierów. Wykładowcami są wybitni specjaliści z dziedziny fizyki akceleratorowej z najbardziej cenionych ośrodków naukowych z całego świata. W Świerku uczestnicy będą poznawać zagadnienia związane z pomiarami w obszarze wysokich częstotliwości (RF), pomiarami i diagnostyką wiązki jak i projektowaniem i optymalizacją optyki wiązki.

„Uczestnicy Zaawansowanej Szkoły Akceleratorowej będą mieli zajęcia m.in. w unikalnym laboratorium pomiarowym. Tu przeprowadzimy cykl eksperymentów z wykorzystaniem rzeczywistej wiązki akceleratora – tłumaczy dr hab. inż. Sławomir Wronka, Kierownik Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek, NCBJ. – Pokażemy nie tylko nasze doświadczenia, ale również zaprezentujemy nasze prace wykonywane m.in. dla poszczególnych eksperymentów CERN”.

Szkoła Akceleratorowa CERN to inicjatywa zapoczątkowana w Genewie w 1983 roku. Odbywa się dwa razy w roku (w wersji podstawowej i zaawansowanej) i gromadzi przedstawicieli tego obszaru fizyki z całego świata. Jej celem jest zainteresowanie środowiska naukowego tematyką akceleratorów, promowanie prac badawczych na arenie międzynarodowej oraz zapewnienie studentom bezpośredniego kontaktu z czołowymi naukowcami z dziedziny akceleratorów z czołowych ośrodków badawczych.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych jest ośrodkiem naukowo-badawczym. Powstała w 1954 roku, a jej siedziba znajduje się pod Genewą, na granicy szwajcarsko-francuskiej. CERN to największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy fizyki cząstek. Bada się tam m.in. zjawiska, do których dojść mogło tuż po Wielkim Wybuchu. Członkami CERN jest 21 państw, w tym Polska (od 1991 r.). Państwa te płacą roczne składki proporcjonalne do ich dochodów narodowych.

Oficjalnie Polska stała się członkiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w 1991 roku. Dziś przy wszystkich projektach i eksperymentach przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, wśród 8 tysięcy naukowców pracuje blisko 300 naszych ekspertów z takich instytucji jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Fizyki Jądrowej PAN i innych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024