Strona główna Aktualności

Powierzchnia Plutona niczym skóra węża – nowe zdjęcia z sondy New Horizons

30.09.2015 Świat

Zdjęcie Plutona w sztucznie uwypuklonych kolorach wykonane przez sondę New Horizons 14.07.2015 r. i przesłane na Ziemię 19 września. Ukształtowanie terenu przypomina nieco widok skóry węża. Źródło: NASA/JHUAPL/SWRI.

W ostatnim czasie NASA prezentuje kolejne zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons, które stopniowo docierają do Ziemi. Na jednym ze zdjęć widać fragment powierzchni Plutona z tak ułożonymi górami, że przypominają skórę węża.

Sonda New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona 14 lipca 2015 r. Od tamtej pory sonda przesyła na Ziemię kolejne zdjęcia wykonane wówczas z bliska Plutonowi. Nadsyłane są także inne dane naukowe.

 

Niedawno do naukowców dotarły dane dotyczące rozmieszczenia metanu zestalonego jako lód. Utworzono na ich podstawie mapę obejmującą część powierzchni planety karłowatej. Jej analiza wskazuje, że rozkład metanu na Plutonie jest skomplikowany. Są obszary z większymi koncentracjami, szczególnie równiny i obrzeża kraterów, a także miejsca, gdzie metan wcale nie występuję, np. w centrach kraterów i na ciemnych obszarach. Przykładowo dużo metanu jest na równinie Sputnik Planum, a w górach obok niej brak metanu, podobnie jak na obszarze o nieformalnej nazwie Cthulhu Regio, gdzie metan występuje tylko na kilku odizolowanych obrzeżach kraterów.

 

Jedno z najciekawszych zdjęć Plutona dotarło na Ziemię 19 września 2015 r. Widać na nim różne kolory, które nieco uwypuklono, aby lepiej dostrzec szczegóły budowy powierzchni. Dodatkowo do jego opracowania wykorzystano też dane z zakresu podczerwonego. Efekt jest bardzo ciekawy – powierzchnia planety karłowatej przypomina wyglądem skórę węża. Zdjęcie to jest dowodem na to, że budowa oraz historia geologiczna Plutona są bardzo złożone. (PAP)

 

cza/ agt/

Tagi: pluton
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi