Strona główna Aktualności

Trzech naukowców otrzyma Nagrody Narodowego Centrum Nauki

29.09.2015 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Trzej młodzi naukowcy o wybitnych osiągnięciach w badaniach podstawowych w środę 7 października otrzymają Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Każdy z laureatów - wręczanego po raz trzeci wyróżnienia - otrzyma 50 tys. zł.

Nagroda Narodowego Centrum Nauki przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu oraz nauki ścisłe i techniczne. Wyróżnienia otrzymało już sześciu wybitnych naukowców, w tym roku do ich grona dołączy trzech kolejnych.

 

"Laureatem Nagrody NCN 2015 może zostać młody uczony, urodzony nie wcześniej niż 1974 r. Wyróżnienie jest przyznawane za znaczące osiągnięcia naukowe, dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej, udokumentowane publikacjami afiliowanym w polskiej jednostce naukowej" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Nauki.

 

Procedura wyłaniania laureatów jest tajna. Kandydatów do Nagrody NCN mogą zgłaszać m.in. byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, dotychczasowi laureaci Nagrody NCN oraz inni wybitni naukowcy wskazani przez dyrektora NCN i Radę NCN.

 

"W 2015 r. do zgłoszenia kandydatów uprawnionych było 338 osób. Każda z nich mogła zgłosić tylko jedną propozycję. Ostatecznie do Nagrody NCN 2015 zgłoszono 72 kandydatów, przy czym niektórzy badacze byli nominowani równocześnie przez dwie lub trzy osoby" - czytamy w przesłanym komunikacie.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisje konkursowe Rady NCN wybrały po dwóch finalistów w każdym z trzech obszarów badawczych. Ostatecznego wyboru laureatów dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli NCN oraz fundatorów Nagrody.

 

Nagroda NCN wynosi 50 tys. zł brutto w każdym obszarze badawczym i jest fundowana przez przedsiębiorstwa zaangażowane we wspieranie działalności naukowej. Fundatorem Nagrody NCN 2015 w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jest FBN Poland, Colian, Enel Med SA, Grupa Bemo Motors, Nowy Styl, Netbox PL Sp. z o.o., Yes. W naukach ścisłych i technicznych Nagrodę funduje EDF Polska S.A., zaś w naukach o życiu – firma Celon Pharma S.A.

 

Nagrodę NCN po raz pierwszy przyznano w maju 2013 r. podczas uroczystości odbywającej się w ramach Dni NCN na Śląsku, a po raz drugi w październiku 2014 w Krakowie. W gronie dotychczasowych laureatów znajdują się: dr Anna Matysiak ze Szkoły Głównej Handlowej; dr hab. Andrzej Stanisław Dziembowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego; dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN; prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie; prof. Michał Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego; dr hab. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

 

Nazwiska trzech laureatów poznamy dopiero podczas uroczystości wręczenia Nagrody NCN 2015, która odbędzie się 7 października 2015 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Nagrody wręczą: prof. Michał Karoński - przewodniczący Rady NCN, prof. Zbigniew Błocki - dyrektor NCN, przedstawiciele fundatorów Nagrody oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi