20.07.2019
PL EN
30.09.2015 aktualizacja 30.09.2015

Przedstawiciele nauki po spotkaniu z Kopacz zadowoleni z budżetu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Premier Ewa Kopacz spotkała się w środę z przedstawicielami środowiska akademickiego. "Przyjęliśmy z satysfakcją propozycje budżetowe rządu dotyczące budżetu nauki i szkolnictwa wyższego na rok 2016" - skomentował przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś.

W środę premier Ewa Kopacz, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska i minister finansów Mateuszem Szczurek spotkali się z przedstawicielami instytucji reprezentujących polskie środowisko akademickie (m.in. Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich czy Polskiej Akademii Nauk).

"Zostały nam przekazane ustalenia Rady Ministrów i projekt budżetu - podsumował dla PAP spotkanie przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Budżet nauki rośnie w roku 2016 o 6 proc. w stosunku do roku 2015 (a nakłady krajowe w stosunku do roku 2015 o 15 proc.). W ramach tych środków zwiększone jest także finansowanie Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet szkolnictwa wyższego pozostaje na niezmienionym poziomie i alokowane są dodatkowe środki na remonty i inwestycje. Cieszymy się, że według projektu budżetu na rok 2016 nauka i szkolnictwo wyższe będę mogły korzystać z dodatkowych środków finansowych".

Nie było to pierwsze spotkanie premier Ewy Kopacz z przedstawicielami środowiska akademickiego. Do takiego spotkania doszło już pod koniec sierpnia br. Wtedy prezes rady ministrów wysłuchała oczekiwań środowiska m.in. ws. budżetu. Obiecała wtedy spotkanie, na którym poinformuje o ustaleniach budżetowych. "Dzisiaj to kolejne spotkanie miało miejsce. Przekazaliśmy m.in. rektorom dobre informacje o wzroście nakładów budżetowych na naukę" - powiedziała w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

"Przyjęliśmy z satysfakcją propozycje budżetowe rządu dotyczące budżetu nauki i szkolnictwa wyższego na rok 2016" - skomentował prof. Banyś. Z kolei prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński w rozmowie z PAP przedstawił stanowisko Akademii: "Uważamy, że to dobre i owocne spotkanie, jesteśmy zadowoleni" - powiedział.

Jak poinformowała PAP Kolarska-Bobińska, podczas spotkania z premier była też mowa o sytuacji uchodźców i o licznych inicjatywach uczelni, które odpowiadają na apel szefowej resortu nauki dotyczący przyjmowania uchodźców. "Premier podziękowała uczelniom" - podsumowała Kolarska-Bobińska.

Podczas środowej konferencji prasowej, minister nauki poinformowała dziennikarzy, że łączne nakłady budżetowe na naukę w roku 2016 wzrosną o 6 proc. "Przewidujemy, że w 2016 r. wyniosą one łącznie 8,3 mld zł" - poinformowała szefowa resortu. Porównała, że w roku 2015 r. analogiczne wydatki miały wynieść 7,8 mld zł, a więc o 460 mln zł mniej. Minister zwróciła uwagę, że są to środki nie tylko krajowe, ale i unijne. Z wyliczeń resortu nauki wynika, że jeśli brać pod uwagę tylko nakłady krajowe na naukę, to w porównaniu z bieżącym rokiem wzrosną one o 15 proc. (o 881 mln zł).

Jeśli chodzi o środki na szkolnictwo wyższe, w przyszłoroczny budżet przeznaczono na nie ponad 15,7 mld zł, w tym w budżecie resortu nauki prawie 12,9 mld zł. Jak informuje resort, jest kwota porównywalna z kwotą na ten cel w tegorocznym budżecie. "Warto podkreślić, że więcej środków jest przeznaczonych w tym roku na inwestycje remontowe. Może to brzmi mało romantycznie, ale to ważne dla wielu uczelni, które znajdują się w budynkach zabytkowych" - mówiła na konferencji prasowej minister.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019