Strona główna Aktualności

O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań "Granice Nauki"

02.10.2015 Imprezy naukowe

Fot. materiały prasowe

Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych "Granice Nauki" rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem).

Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu "Granice Nauki", organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W trakcie wieczorów naukowcy przybliżają laikom w przystępny sposób zagadnienia współczesnej nauki.

 

Tym razem organizatorzy cyklu skupią się na przedstawieniu kilku ważnych badań, które przyniosły ich twórcom nagrody Nobla z nauk ścisłych. Jednocześnie jednak - aby dodać pikanterii do głównego wątku - prelegenci przypomną o osobach, które otrzymały IgNoble (od ang. ignoble - niegodziwy), zwane też antynoblami. Przyznaje się je za dokonania naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia". Mowa tu więc o badaniach, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się absurdalne czy niepoważne, mają na ogół faktyczną wartość naukową.

 

"Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań" - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

 

Temat pierwszego wykładu, który wygłosi 8 października filozof przyrody dr Łukasz Lamża, będzie brzmiał właśnie "IgNoble, czyli w końcu Nobel za coś ciekawego!". W kolejnych wystąpieniach inni znani popularyzatorzy poruszą tak ciekawe kwestie, jak: "Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej", "Dlaczego wieża Eiffla wydaje się niższa, gdy pochylamy się w lewo" oraz o tym, jak znany etolog Konrad Lorenz rozmawiał ze zwierzętami.

 

Wśród wykładowców są neurokognitywiści i popularyzatorzy nauki: dr Mateusz Hohol i Łukasz Kwiatek.

 

Wszystkie spotkania będą się odbywać w kolejne czwartki października o 18.30 w kawiarni "De Revolutionibus Books&Cafe" przy ul. Brackiej 14.

 

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie internetowej.

 

Poprzednio w ramach "Granic Nauki" poruszano m.in. takie tematy, jak "Genialni uczeni, genialne teorie", "Obrazy świata" czy "Dwie Księgi" (czyli o relacjach między nauką a wiarą).

 

W poprzednich edycjach cyklu "Granice Nauki" wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek.

 

Nagrania poprzednich wykładów są dostępne na kanale YouTube Centrum Kopernika BI oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szl/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi