Strona główna Aktualności

O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań "Granice Nauki"

02.10.2015 Imprezy naukowe

Fot. materiały prasowe

Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych "Granice Nauki" rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem).

Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu "Granice Nauki", organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W trakcie wieczorów naukowcy przybliżają laikom w przystępny sposób zagadnienia współczesnej nauki.

 

Tym razem organizatorzy cyklu skupią się na przedstawieniu kilku ważnych badań, które przyniosły ich twórcom nagrody Nobla z nauk ścisłych. Jednocześnie jednak - aby dodać pikanterii do głównego wątku - prelegenci przypomną o osobach, które otrzymały IgNoble (od ang. ignoble - niegodziwy), zwane też antynoblami. Przyznaje się je za dokonania naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia". Mowa tu więc o badaniach, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się absurdalne czy niepoważne, mają na ogół faktyczną wartość naukową.

 

"Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań" - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

 

Temat pierwszego wykładu, który wygłosi 8 października filozof przyrody dr Łukasz Lamża, będzie brzmiał właśnie "IgNoble, czyli w końcu Nobel za coś ciekawego!". W kolejnych wystąpieniach inni znani popularyzatorzy poruszą tak ciekawe kwestie, jak: "Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej", "Dlaczego wieża Eiffla wydaje się niższa, gdy pochylamy się w lewo" oraz o tym, jak znany etolog Konrad Lorenz rozmawiał ze zwierzętami.

 

Wśród wykładowców są neurokognitywiści i popularyzatorzy nauki: dr Mateusz Hohol i Łukasz Kwiatek.

 

Wszystkie spotkania będą się odbywać w kolejne czwartki października o 18.30 w kawiarni "De Revolutionibus Books&Cafe" przy ul. Brackiej 14.

 

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie internetowej.

 

Poprzednio w ramach "Granic Nauki" poruszano m.in. takie tematy, jak "Genialni uczeni, genialne teorie", "Obrazy świata" czy "Dwie Księgi" (czyli o relacjach między nauką a wiarą).

 

W poprzednich edycjach cyklu "Granice Nauki" wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek.

 

Nagrania poprzednich wykładów są dostępne na kanale YouTube Centrum Kopernika BI oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szl/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi