Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
01.10.2015 aktualizacja 01.10.2015

Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Janusz Kowal z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Doceniono w szczególności zaangażowanie profesora m.in. w zacieśnianie i rozwój współpracy badawczej obu uczelni.

Uroczystość odbyła się w Gliwicach podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2015/2016.

Prof. Janusz Kowal z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, jak poinformowało biuro prasowe gliwickiej uczelni, został uhonorowany m.in. za promocję gliwickich naukowców, a także znaczne przyczynienie się "do rozwoju współpracy badawczej i technicznej Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej".

"W ramach tej współpracy realizował w powołanym konsorcjum naukowo-przemysłowym projekty badawcze. Wspomagał kreowanie tematów badawczych zwłaszcza z zakresu sterowania w układach mechanicznych" - poinformowała politechnika. Ponadto "opracował kilkanaście recenzji doktoratów, czterech habilitacji i trzy profesorskie dla pracowników Politechniki Śląskiej".

W ramach konsorcjum naukowo-przemysłowego, którego liderem była Politechnika Śląska, a członkami AGH, Huta Stalowa Wola, WASKO SA z Gliwic i Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej z Wrocławia, prof. Kowal realizował wraz z zespołem projekt - "Autonomiczna uniwersalna Platforma gąsienicowa do zadań logistycznych i bojowych według standardów współczesnego pola walki".

Zespół pod jego kierownictwem "realizował półaktywny system zawieszenia pojazdu oraz napinania gąsienicy, który zapewniał zwiększenie możliwości sprawnego pokonywania trudnego terenu przy dużych prędkościach jazdy". Zastosowane tutaj rozwiązania konstrukcyjne zostały opatentowane.

Prof. dr hab. inż. Janusz Krzysztof Kowal urodził się 25 lipca 1949 roku w Krakowie. W 1968 roku ukończył Technikum Łączności w Krakowie i w tym samym roku podjął studia na Wydziale Elektrotechniki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. W 1973 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera elektryka o specjalności automatyka przemysłowa. W 1974 roku podjął pracę w AGH. Z Wydziałem Maszyn Górniczych i Hutniczych, który w 1991 roku zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki jest związany zawodowo nie przerwanie przez ponad 40 lat.

W 1982 roku obronił pracę doktorską - "Synteza i analiza wybranych układów wibroizolacji sterowanej". Była to jedna z pierwszych prac doktorskich w kraju z tematyki aktywnych metod redukcji drgań. Stopień naukowy doktora habilitowanego nadała mu Rada Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych w czerwcu 1990 roku.

Zainteresowania naukowe prof. Kowala koncentrują się wokół dynamiki układów mechanicznych, wibroakustyki oraz automatyki i teorii sterowania.

Głównie są to prace o charakterze doświadczalnym poparte analizami teoretycznymi

i dotyczą różnych problemów dynamiki maszyn i urządzeń, a "w szczególności zagadnień minimalizacji niepożądanych efektów, w pierwszym rzędzie zakłócających funkcjonowanie maszyn i urządzeń oraz szkodliwych drgań przekazywanych do otaczającego środowiska i ich oddziaływania na organizm człowieka". Niektóre oryginalne rozwiązania konstrukcyjne profesora i jego zespołu zostały opatentowane.

Prof. Kowal rozwija szeroką współpracę naukową z wieloma liczącymi się ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, w tym m.in. z Technical University Sheffield – Anglia, Minesota University – USA, Glasgow Caledonian University, University of Buenos Aires, University of Chile, Universidad Panamericana – Mexico i Politechnika Lwowska

Był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (2002), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2013), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1999).

Nowy rok akademicki rozpoczęło na 51 kierunkach w Politechnice Śląskiej łącznie prawie 25 tys. studentów. Na pierwszy rok studiów zostało przyjętych ponad 6,5 tys. osób, w tym 4,4 tys. na studia stacjonarne.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024