Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Coraz większe zainteresowanie Chinami i nauką języka chińskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Coraz więcej osób w Polsce chce poznawać Chiny i język chiński – wynika z obserwacji Instytutów Konfucjusza w Polsce. Organizują one kursy i egzaminy języka Państwa Środka, imprezy poświęcone kulturze chińskiej i np. studia dla tych, którzy chcą nawiązać relacje biznesowe z Chinami.

W Polsce działa w sumie pięć Instytutów Konfucjusza, których zadaniem jest krzewienie kultury i języka chińskiego. Najstarszy z nich powstał w 2006 r. w Krakowie, najmłodszy – kilka dni temu w Gdańsku. Pozostałe istnieją w Poznaniu, Wrocławiu i Opolu.

Każda z tych instytucji organizuje kursy języka chińskiego, wystawy, wykłady czy spotkania poświęcone kulturze chińskiej. Ich pracownicy mówią, że zainteresowanie Chinami z roku na rok rośnie.

Monika Dąbrowska z krakowskiego Instytutu Konfucjusza podała PAP, że w każdym semestrze na kursach komercyjnych organizowanych przez tę jednostkę uczy się około 160 osób, w tym ok. 40 dzieci w wieku 4-9 lat. Instytut krakowski od pięciu lat prowadzi też lekcje jęz. chińskiego w krakowskich szkołach podstawowych. Co roku na takie zajęcia uczęszcza około 300 dzieci. „Ponadto od trzech lat pod naszym patronatem prowadzone są zajęcia w XVI Liceum Ogólnokształcącym, gdzie język chiński jest nauczany jako drugi język obcy obowiązkowy. Od września tego roku rozpoczęliśmy również współpracę z gimnazjum nr 2 w Krakowie, gdzie język i kultura Chin są poznawane przez ponad 30 gimnazjalistów w ramach innowacji pedagogicznej +Chiny bliżej+” – dodała Dąbrowska.

Co rok Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dwie sesje certyfikatowego egzaminu z języka chińskiego (HSK), do których łącznie przystępuje ok. 250 osób z całej Polski. „Współczynnik zdawalności wynosi ok. 90 procent” – podała Dąbrowska.

Tomasz Langner z krakowskiego Instytutu zwraca uwagę, że zdecydowanie widać wzrost zainteresowania językiem chińskim i kulturą Chin. „Wśród naszych kursantów duża grupa osób jako motywację podjęcia nauki podaje powody zawodowe. Są też tacy, którzy chcą swoje umiejętności językowe wykorzystać podczas podróży po Chinach” – powiedział PAP Langner, podkreślając, że z pewnością „wzrost znaczenia Chin na międzynarodowej scenie oraz ich potężny potencjał gospodarczy i turystyczny przekłada się na zwiększenie zainteresowania językiem chińskim”.

Aneta Marchewka z Instytutu Konfucjusza we Wrocławiu, który istnieje od 2008 roku podała PAP, że z oferty nauki języka chińskiego dostępnej w tej jednostce skorzystało dotąd ok. 4 tys. osób. „Oprócz zajęć prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim i w samym Instytucie Konfucjusza prowadzimy również zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym, Ekonomicznym i na Politechnice oraz w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i w przedszkolach” – dodała.

Wrocławski Instytut od roku 2011 r. prowadzi też egzaminy z języka chińskiego (HSK oraz YCT - dla dzieci w wieku szkolnym). „Odpowiednio skorzystało z nich 427 i 75 osób” – poinformowała Marchewka.

Dopowiedziała, że oprócz kursów chińskiego dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia dotyczące kultury i tradycji Chin. Zaznaczyła, że na początku działania wrocławskiej jednostki trafiali do niej głównie pasjonaci Państwa Środka. Obecnie coraz częściej motywacją dla osób np. podejmujących kursy jest podniesienie kwalifikacji i to, że coraz więcej firm w Polsce współpracuje z Chinami. „Wzrost jest znaczny. Zaczynaliśmy od 5-6 studentów na roku, teraz jest ich po 20 i grupa po roku nauki zmniejsza się tylko do np. 15 osób” – powiedziała PAP Marchewka.

Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu prof. Maria Bernat dodała, że oprócz kursów językowych czy wydarzeń poświęconych kulturze chińskiej opolski Instytut we współpracy z wydziałem ekonomii Politechniki Opolskiej, przy której istnieje, prowadzi też od 4 lat roczne studia podyplomowe biznes międzynarodowy UE – Chiny. Trafiają na nie zainteresowani z całego kraju – przedstawiciele biznesu, jak i np. urzędnicy z instytucji, które nastawiają się na pozyskiwanie inwestorów z Chin. „Staramy się ściągnąć chiński kapitał, inwestorów, więc dobrze jeżeli takie rozmowy prowadzić będą ludzie przygotowani do działalności na rynku chińskim” – zaznacza prof. Bernat.

W programie studiów w Opolu są przede wszystkim zagadnienia z ekonomii, prawa czy zagadnień społecznych dotyczących Chin i gospodarek azjatyckich. Dowiedzieć się na nich także można np. jak prowadzić działalność na rynku chińskim, jak założyć tam firmę czy prowadzić negocjacje. Wśród wykładowców są znani eksperci, jak i biznesmeni mający doświadczenie pracy na rynku chińskim, w tym pochodzący z Chin. Studia dofinansowuje Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (tzw. Hanban).

Bernat podała, że kursy języka chińskiego cieszą się coraz większą popularnością. Zwiększa się np. liczba dzieci i młodzieży uczącej się tego języka. „Ludzie widzą, że rynek chiński to przyszłość i zapisują swoje dzieci na takie kursy” – powiedziała prof. Bernat. Dodała, że absolwentki kursów chińskiego prowadzonych w Opolu dostały się już na studia magisterskie i doktoranckie w Chinach.

Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Poznaniu Sylwia Witkowska powiedziała PAP, że jednostka ta od lat prowadzi kursy chińskiego dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W kilku szkołach chiński nauczany jest w ramach zajęć pozalekcyjnych, jedna z nich natomiast ma chiński w programie. „Docelowo idea jest taka, by uczniowie tej szkoły mogli wybierać ten przedmiot także na maturze” – dodała.

Rocznie około setki osób przechodzi kursy języka chińskiego w poznańskim Instytucie Konfucjusza. Dwa razy w roku organizowane są tam również egzaminy ze znajomości tego języka. Przystępuje do nich zazwyczaj ok. 100-130 osób, a zdawalność – jak zapewniła Witkowska – „jest spora”. Motywacją przy ich zdawaniu jest też to, że uprawniają one do starania się o stypendia językowe w Chinach – roczne, półroczne albo 4-tygodniowe. Jak podała dyrektorka poznańskiego Instytutu w tym roku na takie stypendia pojechało ponad 70 osób.

21 września na Uniwersytecie Gdańskim otwarto piąty w Polsce Instytut Konfucjusza. UG będzie prowadzić Instytut w partnerstwie z China Youth University of Political Studies w Pekinie. Rektor tej uczelni prof. Wang Xinging podczas otwarcia Instytutu w Gdańsku informował, że na całym świecie istnieje w tej chwili około 500 Instytutów Konfucjusza.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ ura/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024