Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.10.2015 aktualizacja 01.10.2015

Inauguracja roku na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 34 tys. studentów rozpoczęło w czwartek rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. „Otwartość polskiej nauki jest kluczem do szukania nowych idei” - mówiła podczas inauguracji roku akademickiego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W tym roku na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 7,6 tys. studentów; to o tysiąc osób mniej niż w ubiegłym roku. Łącznie w czwartek nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęło ponad 34 tys. studentów, którzy kształcą się na 16 wydziałach.

Jak poinformował PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w tym roku największym zainteresowaniem wśród kierunków oferowanych przez wrocławską uczelnię cieszyła się informatyka, gdzie o jeden indeks starało się sześć osób. Oblegane były również geodezja i kartografia oraz inżynieria biomedyczna. Na tych kierunkach o jedno miejsce ubiegało się pięć osób.

Uczelnia otworzyła w tym roku trzy nowe kierunki w swoich oddziałach zamiejscowych. W Wałbrzychu uruchomiono mechatronikę pojazdów; w Legnicy inżynierię odnawialnych źródeł energii, zaś w Jeleniej Górze informatykę przemysłową.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że Wrocław jest bardzo silnym ośrodkiem akademickim. „Dorobek uczelni i instytutów badawczych, które się tutaj znajdują ma ogromny wpływ na postrzeganie tych miast w Polsce i zagranicą. Uczelnie kształtują obraz miasta jako przyjaznego miejsca pracy i przyciągają inwestorów z Polski i zagranicy” - mówiła minister.

Szefowa resortu nauki podkreśliła również, że otwartość polskiej nauki i szkolnictwa wyższego jest kluczem do szukania nowych idei i do współpracy międzynarodowej. „Otwartość, czyli przyjmowanie innych i uczenie się w innych miejscach, jest drogą do podnoszenia jakości nauczania, ale również drogą do wzrostu innowacyjności polskiej nauki i do osiągnięcia lepszej pozycji polskich uczelni w świecie” - powiedziała minister.

Prof. Kolarska-Bobińska dodała, że polska nauka i uczelnie stoją dziś przed koniecznością drugiego etapu zmian. „Dlatego przygotowaliśmy program rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, wskazując kierunki zmian na najbliższe lata” - mówiła.

Minister wśród proponowanych zmian wymieniła m.in. odejście od kształtu uczelni jako „federacji wydziałów”. „Nauka jest coraz bardziej interdyscyplinarna, dlatego uczelnie powinny być oceniane jako całość, a nie jako ich poszczególne wydziały. Dlatego też chcielibyśmy, aby doktoraty i habilitacje były nadawane przez uczelnie, a nie jak do tej pory przez ich poszczególne wydziały” - mówiła minister.

Jej zdaniem powinny zajść również zmiany w ocenie uczelni i ich finansowaniu. „Trzeba położyć dużo większy nacisk na ocenę samej dydaktyki, a nie tylko pracy badawczej. Uczelnie powinny być oceniane co cztery lata i finansowane raz na cztery lata. Wtedy osiągną swobodę w wytyczaniu sobie celów” - argumentowała.

Uczelnie, zdaniem minister, powinny być również bardziej różnicowane. „Chodzi o zróżnicowanie na uczelnie badawcze, badawczo-dydaktyczne oraz uczelnie o profilu bardziej praktycznym, które kładą większy nacisk na przygotowanie studentów do zawodu” - dodała.

„Chcemy dać również studentom większą swobodę w kształtowaniu programów nauczania, tak by mogli elastycznie rozwijać swoje zainteresowania” - powiedziała prof. Kolarska-Bobińska.

W czwartek odbyła się również inauguracja roku na Uniwersytecie Wrocławskiem. Tam nowy rok akademicki rozpoczęło niemal 26 tys. studentów

Podczas tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów licencjackich i jednolitych magisterskich Uniwersytet Wrocławski przyjął ponad 6,4 tys. osób, a na pierwszy rok studiów II stopnia ponad 2,7 tys osób. „To o 500 studentów więcej niż w poprzednim roku” - powiedział PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego dr Jacek Przygodzki.

Największą popularnością pod względem kandydatów na jedno miejsce cieszyły się w tym roku: nowy kierunek – chemia i toksykologia sądowa. Na ten kierunek o jedno miejsce starało się 17 kandydatów. Oblegane były również psychologia (13 osób na jedno miejsce) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie o jeden indeks starało się 12 osób.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego doktorat honoris causa odebrał francuski chemik prof. Bernard Silvi. Naukowiec specjalizuje się w chemii teoretycznej, a jego dorobek naukowy wpłynął na rozwój chemii kwantowej.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024