Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.10.2015 aktualizacja 01.10.2015

Politechnika Gdańska zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dla ponad 25 tysięcy studentów rozpoczął się w czwartek nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia weszła w niego m.in. z nowymi obiektami - Centrum Nanotechnologii oraz basenem modelowym, który służyć będzie Wydziałowi Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Gościem specjalnym inauguracji był – biorący udział w odbywającym się w Sopocie Europejskim Forum Nowych Idei, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, a zarazem komisarz do spraw unii energetycznej Maros Sefcovic. Wygłosił on wykład inauguracyjny pt. „Unia energetyczna dla Ciebie”.

Sefcovic mówił w wykładzie m.in., że mimo postępu i jednolitego rynku biznesowego, w Europie nadal nie ma jednolitego rynku energetycznego. Podkreślał, że aby bezpieczeństwo energetyczne w Europie stało się faktem, konieczna jest współpraca wszystkich państw europejskich, a także m.in. zastosowanie inteligentnych sieci energetycznych.

„Politechnika Gdańska jest jednym z ośrodków, które mogą nam pomóc w tym rozwoju” – mówił Sefcovic dodając, że nowoczesne technologie powinny sprawić, by z energii uzyskanej np. dzięki słonecznemu dniu w Rzymie, mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Włoch, ale też cała Europa.

Wiceprzewodniczący KE przypomniał także, że idea unii energetycznej narodziła się w Polsce, gdzie propagowali ją m.in. Donald Tusk oraz Jerzy Buzek. „Więc dziś właściwie przynoszę wam tę ideę z powrotem” – powiedział Sefcovic.

Obecny na uroczystości Maciej Łopiński minister w Kancelarii Prezydenta odczytał list, który z okazji inauguracji, wystosował do studentów i pracowników PG Andrzej Duda. Prezydent napisał m.in., że „wspólnota akademicka ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju”. Duda zwrócił uwagę, że „nauka powinna być przedmiotem szczególnej troski władz” i dodał, że w jego opinii „wciąż brakuje należytego finansowania badań”.

„Jestem przekonany, że nauka polska może dostarczać więcej unikatowych rozwiązań technologicznych i częściej służyć pomocą rządzącym w podejmowaniu ważnych decyzji” – napisał też Duda dodając, że w jego opinii konieczne są „zmiany regulacji prawnych otwierające drogę do pełniejszego wykorzystania potencjału ludzi nauki i wyników ich badań”.

Jak przypomniał rektor Politechniki prof. Henryk Krawczyk uczelnia wchodzi w nowy rok akademicki z kilkoma nowymi obiektami, w tym oddanymi do użytku latem br. Centrum Nanotechnologii i Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, a także nowym basenem modelowym, który będzie służył Wydziałowi Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Basen ma 40 m długości, 4 m szerokości i 3 m głębokości. Został on wyposażony m.in. w urządzenia, które mogą wywoływać i tłumić fale, a także w wózek holowniczy i inny sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych.

W czasie wakacji wykonano też remont jednego z dwóch dziedzińców gmachu głównego PG. Trwają też prace nad przebudową poddaszy tego obiektu, a w holu gmachu zaplanowano w niedalekiej przyszłości budowę kapsuły czasu – wspólnego dzieła artystów i inżynierów, w którym to obiekcie mają być gromadzone informacje o Politechnice. Władce uczelni chciałyby umieścić w kapsule w miarę możliwości m.in. wizerunki wszystkich 111 tysięcy studentów, którzy uczyli się na politechnice od momentu jej założenia na początku XX wieku (wówczas była to uczelnia niemiecka).

Wśród nowości edukacyjnych w tym roku na Politechnice pojawił się unikatowy kierunek studiów - zielone technologie i monitoring prowadzony na Wydziale Chemicznym. Nauka odbywa się tu równolegle w języku angielskim i polskim, dzięki czemu studenci będą mogli przejść cały program studiów w jednym z tych dwóch języków lub uczyć się częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Dodatkowo studenci będą uczyć się języka jednego z państw bałtyckich.

W rozpoczętym właśnie roku akademickim na PG naukę pobierać będzie ponad 25 tysięcy studentów, z tego prawie sześć tys. osób na pierwszym roku studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024