Strona główna Aktualności
Uczelnie

Marszałek Sejmu: Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia

02.10.2015 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Fot. Fotolia

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska uważa, że Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia techniczna, kształcąca z sukcesem kadry inżynieryjne, które w dzisiejszych czasach są bardzo ważne.

W piątek Politechnika Rzeszowska zainaugurowała swój 65. rok akademicki. Marszałek, która wzięła udział w uroczystości powiedziała, że Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia, na której chcą być studenci. "To jest uczelnia, która swoim studentom zapewnia potem pracę, czyli można powiedzieć modelowe rozwiązanie” – mówiła Kidawa-Błońska na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego.

 

Oceniła, że uczelnia ta, będąca jedną z wizytówek Rzeszowa, jest nowatorska i otwarta na świat, i z sukcesem kształci kadry inżynieryjne, które w dzisiejszych czasach są bardzo ważne.

 

„Znowu wracamy do tego, że tytuł inżyniera jest takim rodzajem szlachectwa do tego przejścia do następnego etapu. Kiedyś o tym zapomnieliśmy, a jednak te umiejętności są bardzo ważne i bardzo cenne, bo one powodują, ze nasz świat rozwija się szybciej i bardziej innowacyjnie” – podkreśliła marszałek Sejmu.

 

Przypomniała, że uczelnia powstała w regionie, który nie miał własnych tradycji akademickich, ale dzięki pracy i wiedzy kilku pokoleń wykładowców i zdolnych studentów Politechnika Rzeszowska stanowi dzisiaj bardzo prężny ośrodek myśli naukowej.

 

Zauważyła też, że inauguracja roku rozpoczyna ważny rozdział w życiu młodych ludzi, którzy pragną podjąć intelektualną przygodę, ciekawe doświadczenia naukowe, „ale także chcą spróbować tego innego, dorosłego życia i studia na dobrej uczelni dają także taką naukę”.

 

Politechnika Rzeszowska, która w piątek rozpoczęła swój 65. rok akademicki to największa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, kształcąca przyszłych inżynierów. Słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów, wśród nich znanego kapitana Tadeusza Wronę.

 

W tym roku studia na PRz rozpoczęło prawie 17 tys. studentów w tym 5 tys. to studenci pierwszego roku studiów ( stacjonarnych i niestacjonarnych).

 

Młodzi ludzie, chcący studiować na tej uczelni mają do wyboru wiele ciekawych kierunków. Jednym z nich jest lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Kierunek ten od początku istnienia cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem studentów.

 

Oprócz lotnictwa i kosmonautyki studenci mają do wyboru jeszcze takie kierunki jak np: elektrotechnika i energetyka na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki; biotechnologia i technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym, czy inżynieria medyczna na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, uruchomiona w poprzednim roku akademickim.

 

Kierunek ten jest uzupełnieniem kierunków lekarskich o dyscypliny naukowe związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie.

 

„Absolwenci tego kierunku mogą być specjalistami ds. obsługi i nadzoru technicznego nowoczesnej aparatury medycznej, osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności z zakresu najnowocześniejszych trendów rozwojowych w technice medycznej, w tym komputerowego modelowania struktur anatomicznych” – przypomniała Magdalena Kamler z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Osoby, które ukończą inżynierię medyczną, będą mogły też specjalistami od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta.

 

W tym roku akademickim najbardziej obleganymi kierunkami na stacjonarne studia I stopnia były: informatyka, automatyka i robotyka oraz lotnictwo i kosmonautyka. Na tym ostatnim kierunku na jedno miejsce przypadało prawie 4 osoby.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ par/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi