Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Marszałek Sejmu: Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska uważa, że Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia techniczna, kształcąca z sukcesem kadry inżynieryjne, które w dzisiejszych czasach są bardzo ważne.

W piątek Politechnika Rzeszowska zainaugurowała swój 65. rok akademicki. Marszałek, która wzięła udział w uroczystości powiedziała, że Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia, na której chcą być studenci. "To jest uczelnia, która swoim studentom zapewnia potem pracę, czyli można powiedzieć modelowe rozwiązanie” – mówiła Kidawa-Błońska na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego.

Oceniła, że uczelnia ta, będąca jedną z wizytówek Rzeszowa, jest nowatorska i otwarta na świat, i z sukcesem kształci kadry inżynieryjne, które w dzisiejszych czasach są bardzo ważne.

„Znowu wracamy do tego, że tytuł inżyniera jest takim rodzajem szlachectwa do tego przejścia do następnego etapu. Kiedyś o tym zapomnieliśmy, a jednak te umiejętności są bardzo ważne i bardzo cenne, bo one powodują, ze nasz świat rozwija się szybciej i bardziej innowacyjnie” – podkreśliła marszałek Sejmu.

Przypomniała, że uczelnia powstała w regionie, który nie miał własnych tradycji akademickich, ale dzięki pracy i wiedzy kilku pokoleń wykładowców i zdolnych studentów Politechnika Rzeszowska stanowi dzisiaj bardzo prężny ośrodek myśli naukowej.

Zauważyła też, że inauguracja roku rozpoczyna ważny rozdział w życiu młodych ludzi, którzy pragną podjąć intelektualną przygodę, ciekawe doświadczenia naukowe, „ale także chcą spróbować tego innego, dorosłego życia i studia na dobrej uczelni dają także taką naukę”.

Politechnika Rzeszowska, która w piątek rozpoczęła swój 65. rok akademicki to największa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, kształcąca przyszłych inżynierów. Słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów, wśród nich znanego kapitana Tadeusza Wronę.

W tym roku studia na PRz rozpoczęło prawie 17 tys. studentów w tym 5 tys. to studenci pierwszego roku studiów ( stacjonarnych i niestacjonarnych).

Młodzi ludzie, chcący studiować na tej uczelni mają do wyboru wiele ciekawych kierunków. Jednym z nich jest lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Kierunek ten od początku istnienia cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem studentów.

Oprócz lotnictwa i kosmonautyki studenci mają do wyboru jeszcze takie kierunki jak np: elektrotechnika i energetyka na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki; biotechnologia i technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym, czy inżynieria medyczna na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, uruchomiona w poprzednim roku akademickim.

Kierunek ten jest uzupełnieniem kierunków lekarskich o dyscypliny naukowe związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie.

„Absolwenci tego kierunku mogą być specjalistami ds. obsługi i nadzoru technicznego nowoczesnej aparatury medycznej, osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności z zakresu najnowocześniejszych trendów rozwojowych w technice medycznej, w tym komputerowego modelowania struktur anatomicznych” – przypomniała Magdalena Kamler z Politechniki Rzeszowskiej.

Osoby, które ukończą inżynierię medyczną, będą mogły też specjalistami od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta.

W tym roku akademickim najbardziej obleganymi kierunkami na stacjonarne studia I stopnia były: informatyka, automatyka i robotyka oraz lotnictwo i kosmonautyka. Na tym ostatnim kierunku na jedno miejsce przypadało prawie 4 osoby.

PAP - Nauka w Polsce

api/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024