Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Nowy rok akademicki zakończył obchody 70-lecia Politechniki Krakowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 17 tysięcy studentów, w tym 3,8 tys. nowo przyjętych, rozpoczęło w piątek 71. rok akademicki na Politechnice Krakowskiej. Inauguracja była oficjalnym zakończeniem trwających przez cały rok obchodów jubileuszu 70-lecia tej uczelni.

„Wydarzenia jubileuszowe, zwłaszcza te o charakterze naukowym, pokazały jak duży potencjał ma Politechnika Krakowska w obszarze działalności badawczej oraz jak cenionym jest partnerem dla podmiotów otoczenia gospodarczego” – mówił w swoim przemówieniu rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

Jak przypomniał, w roku jubileuszu odbyło się wiele prestiżowych wydarzeń: konferencji naukowych, spotkań, wystaw i koncertów. Politechnika podpisała także nowe, bezterminowe porozumienie o współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN), jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych świata. Podsumowuje ono 25 współpracy krakowskiej uczelni z tą instytucją i definiuje nowe obszary współdziałania w sferze badań.

„Nasi pracownicy i studenci byli zaangażowani m.in. w stworzenie najpotężniejszego instrumentu naukowego CERN - Wielkiego Zderzacza Hadronów. PK jest jedną z zaledwie 12 polskich jednostek naukowych, które systemowo współpracują z CERN” – podkreślił prof. Furtak.

Zaznaczył, że Politechnika Krakowska podejmuje wiele inicjatyw opartych na współpracy z szerokim gronem partnerów naukowych, samorządowych i przemysłowych z kraju i zagranicy. Zaangażowała się m.in. w konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI), Związek Uczelni InnoTechKrak z udziałem AGH i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz projekty oparte na współpracy z samorządami miast i regionów, m.in. Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Oświęcimia, Żywca, Małopolski, Podkarpacia, Górnego Śląska i Kielecczyzny.

Na progu nowego roku akademickiego Politechnika Krakowska podpisała porozumienie o współpracy z województwem małopolskim, by wspólnie przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza w regionie przez działania służące zmniejszeniu emisji spalin komunikacyjnych.

„Nasi eksperci uczestniczą w rozwiązywaniu kluczowych dla lokalnych społeczności problemów związanych z infrastrukturą komunikacyjną, zagospodarowaniem przestrzennym, zrównoważonym rozwojem oraz ochroną środowiska, ochroną zabytków i zasobów naturalnych. W tę współpracę zaangażowani są nie tylko pracownicy, ale i studenci PK, podejmując w swoich pracach dyplomowych tematy wynikające z zapotrzebowania lokalnych samorządów” – podkreślił rektor PK.

Według rektora absolwenci krakowskiej uczelni politechnicznej bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy - najnowsze badania uczelnianego biura karier wskazują, że w rok po studiach pracuje 93 proc. inżynierów z dyplomem PK.

W rozpoczętym właśnie roku akademickim na siedmiu wydziałach Politechniki kształcić się będzie blisko 17 tysięcy studentów, z tego 3,8 tys. na pierwszym roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024