Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.10.2015 aktualizacja 06.10.2015

Polska badaczka uhonorowana za wkład w rozwój chemii kwantowej i fizyki molekularnej

Na zdjęciu dr hab. Katarzyna Pernal. Źródło: Politechnika Łódzka Na zdjęciu dr hab. Katarzyna Pernal. Źródło: Politechnika Łódzka

Dr hab. Katarzynę Pernal z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej uhonorowano Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Medal jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w tej dziedzinie.

"IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej" - informuje rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej, dr inż. Ewa Chojnacka.

Laureatka wyróżnienia dr hab. Katarzyna Pernal jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej doktorat z chemii uzyskała na Florida State University w 2002 roku. Po odbyciu dwuletniego stażu podoktorskiego w Vrije Universiteit w Amsterdamie w 2007 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie fizyki teoretycznej. Od 2008 roku pracuje w Instytucie Fizyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Przyznająca nagrodę International Academy of Quantum Molecular Science ma swoją siedzibę na południu Francji w Menton. W 1967 roku założyły ją wybitne postacie nauk kwantowych, m.in. laureaci nagrody Nobla: Louis de Broglie (nagroda Nobla z fizyki w 1929 r.), John Pople (nagroda Nobla z chemii w 1998 r.). Akademia grupuje największe autorytety światowe specjalizujące się w chemii teoretycznej i fizyce molekularnej m.in. dwunastu laureatów Nagrody Nobla.

Jedną z form działalności Akademii jest organizowanie co trzy lata międzynarodowego kongresu International Congress of Quantum Chemistry. Tegoroczny odbył się w Pekinie, kolejny będzie w Menton w 2018 roku i podczas niego Katarzyna Pernal odbierze medal i wygłosi wykład plenarny.

Pierwszym laureatem nagrody - z 1967 roku - został prof. Włodzimierz Kołos z Uniwersytetu Warszawskiego. W 1987 roku nagrodę otrzymał prof. Bogumił Jeziorski również z Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024