Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawo, pedagogika i psychologia najpopularniejsze na Uniwersytecie Opolskim

07.10.2015 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Fot. Fotolia

Prawo, pedagogika i psychologia to najpopularniejsze kierunki; widać zaś spadek zainteresowania dyscyplinami i kierunkami humanistycznymi – powiedział rektor Uniwersytetu Opolskiego (UO) prof. Stanisław S. Nicieja na wtorkowej inauguracji roku akademickiego.

„Lękaliśmy się, czy utrzymamy liczbę studentów, za którymi przecież idą pieniądze. Dzięki bardzo intensywnej działalności promocyjnej udało nam się to w tym depopulacyjnym dole, w jakim znajduje się nie tylko nasze województwo” – przekonywał rektor i zaznaczył, że w tym roku naukę na uniwersytecie zacznie ponad 3,5 tys. studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Podkreślił, że od dwóch lat liczba studentów na UO jest praktycznie ta sama, ale „występuje wyraźny spadek zainteresowania dyscyplinami i kierunkami humanistycznymi, które dotychczas dominowały na Uniwersytecie Opolskim, były jego fundamentem”. Wskazał, że wśród najbardziej obleganych na UO kierunków są np. psychologia, prawo, pedagogika, germanistyka czy anglistyka.

 

„Ale są też takie, które tracą studentów. Tak dzieje się z filologią polską, historią, politologią czy ochroną środowiska. Wyraźnie jest zanik popularności tych kierunków, kiedyś pękających w szwach” – mówił prof. Nicieja.

 

Zapewnił, że w nowy rok akademicki uczelnia wchodzi „z czystym budżetem”. „Nie mamy żadnych zadłużeń, żadnych obciążeń. (…) Mamy stabilizację finansową w czasach, kiedy wiele polskich uczelni jest w stanie wręcz finansowej zapaści (…)” - podkreślił.

 

Rektor wskazał, że celem, do którego obecnie dąży uczelnia, jest powołanie kierunku lekarskiego. Podkreślał, że powołanie tego kierunku to wielka szansa dla uniwersytetu, ale też miasta i regionu. Zastrzegł, że nie może to być filia żadnej innej uczelni – a takie głosy pojawiały się w publicznej dyskusji.

 

„Po intensywnych pracach, po dojściu do środowisk lekarskich i analizie, ilu mamy w tym środowisku doktorów, ilu ludzi z szansami na habilitację, ta idea jest wcielana w życie” – zapewnił prof. Nicieja przypominając, że sceptyczne głosy pojawiły się już np. kilka lat temu, gdy powoływano prawo na UO. „Dzisiaj prawo ma porządny budynek, porządne zaplecze, świetne kadry i masę studentów. Jest w tej chwili kroplówką zasilającą kierunki, które nie mają studentów jak fizyka czy filozofia. A musimy utrzymać te kierunki bezwzględnie, bo to jest uniwersytet, na którym nie kształcimy doraźnie (…), kształcimy szeroko” – przekonywał.

 

Prorektor ds. promocji i zarządzania UO prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak pytana przez PAP o największe wyzwanie dla uczelni na ten rok także wskazała przygotowania do powołania kierunku lekarskiego. Zapewniła, że wniosek w tej sprawie będzie gotowy jeszcze w tym roku kalendarzowym, a kierunek mógłby być uruchomiony w roku akademickim 2017/2018.

 

Rektor UO podkreślił na inauguracji, że kierowana przez niego uczelnia ma ponadregionalny charakter. Podał, że ok. 30 proc. studentów pochodzi spoza Opolszczyzny – głównie z woj. śląskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

 

Oprócz młodzieży z innych regionów na UO studia w ostatnich latach podejmuje coraz więcej osób zza wschodniej granicy Polski. W tym roku studia I i II stopnia rozpocznie tam prawie 300 studentów głównie z Ukrainy, ale też Gruzji czy Mołdawii. Prof. Piątkowska-Stepaniak podała, że w tym roku wielu z nich wybrało studia na kierunku logistyka, „uznając, że po nim znajdą szybko pracę”. Dodała, że studenci ze wschodu chętnie wybierają także np. stosunki międzynarodowe, anglistykę czy germanistykę.

 

Wykład inauguracyjny na UO wygłosił we wtorek b. minister kultury oraz wieloletni dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie Waldemar Dąbrowski.

 

Rzecznik UO Marcin Miga podał PAP, że obecnie na UO studiuje blisko 11,7 tys. studentów. Kształcą się na 8 wydziałach, 44 kierunkach i ok. 150 specjalnościach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia i jednolitych magisterskich. „W ofercie Uniwersytetu Opolskiego jest obecnie ok. 50 kierunków studiów podyplomowych” – poinformował.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kat/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi