03.06.2020
PL EN
07.10.2015 aktualizacja 07.10.2015

Łódź/ Wmurowano kamień węgielny pod sportowe centrum PŁ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Za 123 mln zł do końca 2016 r. ma powstać Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Kampus Politechniki Łódzkiej (ŁACSD) z trzema basenami, halą do gier zespołowych i ścianką wspinaczkową. We wtorek wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny.

Podczas uroczystości rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki podkreślił, że choć jego uczelnia jest głównym inwestorem obiektu, to nie będzie jedynym jego użytkownikiem.

„To ma być Łódzkie Akademickie Centrum Sportowe, a więc nie tylko politechniki. My wzięliśmy po prostu na siebie obowiązek realizacji inwestycji, która ma służyć studentom, Łodzi i całemu regionowi. Wszyscy nam pomagali” – powiedział Bielecki.

Jego poprzednik prof. Jan Krysiński przypomniał, że o nowym basenie na PŁ mówiło się od bardzo wielu lat, jednak pomysł budowy takiego obiektu długo nie był realizowany.

„Byłem tu rektorem 12 lat, trzy lata byłem dziekanem i sprawa basenu od dawna zaprzątała nasze umysły i projekty. Mówiło się początkowo o basenie w miejscu, gdzie kiedyś był zbiornik przeciwpożarowy, w którym ja się kąpałem w czasie studiów. Teraz zastanawiam się, jak myśmy to wytrzymali? Na szczęście tamten basen został zasypany. Nie zostały też zrealizowane inne pomysły, dzięki czemu dzisiaj możemy się cieszyć z tego pięknego obiektu” – powiedział Krysiński.

Centrum powstaje na terenie o powierzchni ok. 1,7 ha, pomiędzy al. Politechniki oraz ulicami Wólczańską i Wróblewskiego. Obiekt będzie podzielony na dwie części – mokrą i suchą. W pierwszej znajdzie się m.in. pierwszy i jedyny w Łodzi kryty basen o wymiarach olimpijskich (50 m x 26 m), z dziesięcioma torami o głębokości 2,5 m i widownią dla 1,2 tys. kibiców. Będzie z nim sąsiadował mniejszy, 30-metrowy basen o głębokości 5,8 m z wielopoziomową, 10-metrową wieżą do skoków. Kompleks uzupełni basen treningowo-rehabilitacyjny.

„Jako mieszkaniec Warszawy troszkę zazdroszczę tak pięknej i z takim rozmachem prowadzonej inwestycji. Tak funkcjonalnego i tak wielofunkcyjnego obiektu nie ma w Polsce, a podobne w Europie można policzyć na palcach jednej ręki. Ten obiekt w przyszłości będzie symbolem polskiego pływania” – powiedział prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski.

Budowane centrum to jednak nie tylko baseny. W części suchej kompleksu stanie m.in. nowoczesna, 17-metrowa ścianka wspinaczkowa. Kolejnym elementem będzie wielofunkcyjna hala do gier zespołowych, w której znajdą się również siłownie oraz sale do aerobiku, sportów walki, tenisa stołowego i squasha. Na trybunach hali będzie 581 miejsc stałych i 530 mobilnych.

Zaprojektowano również sale konferencyjne oraz centrum multimedialne i studio nagrań, które ma umożliwić prowadzenie profesjonalnych relacji z zawodów sportowych z możliwością przekazu w jakości HD do nadawców telewizyjnych i internetowych. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

„Zmienia się Łódź, zmieniają się nasze uczelnie i zmienia się ich zaplecze. Uczelnie mają jednak świadomość, jak ważnym elementem przyciągającym studentów jest właściwa baza - nie tylko dydaktyczna, ale również związana z uprawianiem sportu. Mam nadzieję, i tego życzę wszystkim mieszkańcom Łodzi, żeby ten obiekt tętnił życiem i był jednocześnie pięknym wyróżnikiem na mapie naszego miasta” – podsumowała inwestycję prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Budowa ŁACSD rozpoczęła się pod koniec 2014 roku, a we wtorek w nieckę powstającego basenu olimpijskiego wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny. Obiekt ma być gotowy przed końcem 2016 r. W sfinansowanie budowy zaangażowało się pięć podmiotów: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miasto Łódź, samorząd woj. łódzkiego oraz PŁ. Całkowity koszt inwestycji to 123 mln zł.

Wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się po uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, w którym na PŁ kształcić się będzie ponad 20 tys. studentów. W tym gronie będzie m.in. 420 studentów zagranicznych. W semestrze zimowym będzie też na PŁ ok. 250 studentów programów wymiany. Te liczby uzupełniają studenci programu Erasmus Mundus, którzy przyjechali na roczną wymianę m.in. z Nikaragui, Algierii, Tunezji, Bangladeszu oraz Indii.

Uczelnia na studiach pierwszego stopnia w tym roku uruchomiła dwa nowe kierunki: inżynieria kosmiczna oraz systemy sterowania inteligentnymi budynkami. Na wszystkich wydziałach studentom PŁ wiedzę będzie przekazywało 1385 nauczycieli akademickich, w tym 350 profesorów i doktorów habilitowanych.

PAP - Nauka w Polsce

duk/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2020