Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Przemysł kolejowy szuka innowacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aby ułatwić naukowcom i firmom start-up uzyskiwanie funduszy na rozwój technologii kolejowych Agencja Rozwoju Przemysłu i przewoźnik PKP Cargo podpisały list intencyjny o wspólnym działaniu w ramach Platformy Transferu Technologii.

„Platforma Transferu Technologii staje się centrum wiedzy o nowoczesnych technologiach dla polskiego przemysłu. Cieszymy się, że do PTT dołącza kolejna duża spółka zainteresowana wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Obecność PKP CARGO na Platformie, jako biorcy poszukującego nowych rozwiązań to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytutów naukowych na komercjalizację swoich prac” – powiedziała 6 października podczas podpisywania dokumantu Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dodała, że platforma pozwala pozyskiwać projekty innowacyjne z rynku, zarówno od instytutów badawczych, jak i od małych i średnich przedsiębiorstw. Podkreśliła, że ten bardzo nowoczesny model, uznany na zachodzie, w Polsce dopiero raczkuje.

Platforma Transferu Technologii pozwala przedsiębiorcom na bezpośredni dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Firmy mogą za jej pośrednictwem zgłosić zapotrzebowanie na dany rodzaj technologii. Tak właśnie zrobił polski przewoźnik. Pierwszą technologią, jaka jest rozwijana we współpracy z NCBR jest budowa lokomotywy manewrowej, która będzie poruszała się całkowicie bez udziału człowieka. Innowację opracowuje grupa Zarmen z Chorzowa.

Jak informuje przewoźnik, wśród technologii, które mają największa szansę na zastosowanie w praktyce są m.in. systemy optymalizacji przewozów i pracy terminali konwencjonalnych, oraz systemy zarządzania, monitorowania i zabezpieczenia taboru na bocznicach i terminalach przeładunkowych. Cenne dla PKP Cargo są również technologie zmniejszania zużycia energii elektrycznej, paliwa trakcyjnego i redukcji hałasu oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie budowy taboru i kontenerów na potrzeby transportu intermodalnego.

„Szukamy innowacyjnych rozwiązań, pozyskując do tego najlepszych partnerów. W Polsce działa wiele kreatywnych przedsiębiorców oraz start-upów, którzy mogą wnieść do naszej działalności świeże spojrzenie i nowoczesne rozwiązania” – ocenił Wojciech Derda, członek Zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych.

Innowacje, które już znalazły zastosowanie w PKP Cargo to możliwość korzystania z e-faktury oraz Elektronicznego Listu Przewozowego, czyli usługi zgłaszania danych do listu przewozowego przez Internet. Oba rozwiązania zmniejszają ilość papierowych dokumentów przetwarzanych w firmie, usprawniając obsługę sprzedażową i posprzedażową klientów. Rozwijane są także rozwiązania wspierające proces logistyczny i usprawniające zarządzanie pracą drużyn trakcyjnych, lokomotyw i wagonów. Zamontowane na lokomotywach moduły GPS pozwalają klientom śledzić na bieżąco lokalizację obsługującego ich pociągu. W zakresie bezpieczeństwa przesyłek firma wykorzystuje drony do śledzenia pociągów.

Kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej będzie jednym z tematów poruszanych na V Kongresie Kolejowym, który odbędzie się 28 października w Katowicach.

W sierpniu PKP Cargo podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Na jej podstawie strony zainwestują 30 mln zł w nowe technologie dla transportu kolejowego. Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024