Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Białystok/ Inauguracja roku akademickiego na uniwersytecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Otwarciem kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowano w środę rok akademicki 2015/16 tej największej w regionie publicznej uczelni. Naukę rozpoczęło w niej właśnie ponad 13 tys. studentów.

Kampus jest największą inwestycją w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Fundusze pochodzą w dużej części ze środków unijnych: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W miasteczku akademickim o powierzchni 30 ha swoje siedziby znalazły: Wydział Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, Instytuty Chemii i Biologii (w tym Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze) oraz Wydział Fizyki. Powstało także Uniwersyteckie Centrum Kultury, a w nim sala koncertowa i kawiarnia.

Mimo że pojedyncze zajęcia i wykłady odbywały się w kampusie już w ub. roku akademickim, to dopiero teraz zakończyło się przenoszenie laboratoriów oraz sprzętu.

Jak mówił podczas inauguracji rektor uczelni prof. Leonard Etel, kampus tej największej w regionie uczelni był potrzebny. "To była dobra decyzja, to była celna decyzja" - powiedział.

Rektor przyznał, że podjęto też decyzję, by rozpocząć II etap budowy miasteczka studenckiego, w którym mają się znaleźć m.in. biblioteka, planetarium oraz wydziały historyczno-socjologiczny i filologiczny. Pieniądze na te budynki mają pochodzić m.in. ze sprzedaży nieruchomości należących do uczelni.

Zdaniem Etela, sytuacja finansowa uczelni jest dobra. Pierwszy raz od lat zanotowano zysk w wysokości 800 tys. zł. Rektor mówił PAP, że wyzwaniem w tym roku będzie utrzymanie stabilności finansowej.

Etel bardzo dobrze ocenił też tegoroczną rekrutację; na uczelni rozpoczęło naukę pięć tys. nowych studentów. "Myślałem, że to będzie wyzwanie, ale nie jest. Utrzymujemy liczbę studentów na takim samym poziomie" - dodał. Powiedział, że uniwersytet potrafi się dostosować do dzisiejszych potrzeb m.in. przez otwieranie nowych kierunków. Jako przykład podał otwarcie dwóch nowych kierunków w miejscu filozofii: filozofię i etykę oraz kognitywistykę i komunikację, gdzie chętnych było więcej niż miejsc.

Kolejnym powodem do zadowolenia - jak mówił podczas inauguracji Etel - jest filia UwB w Wilnie na Litwie, gdzie naukę rozpoczęło prawie 500 studentów. W tym roku uruchomiono tam nowy kierunek - europeistykę. "Traktujemy Wilno jako naszą misję i uważamy, że tam powinniśmy dalej kształcić, rozszerzać kierunki oferowane przede wszystkim dla Polaków, którzy tam mieszkają" - powiedział rektor. Dodał, że cieszy go, iż młodzi ludzie chcą się uczyć po polsku, "pamiętają, że są Polakami, pamiętają, że są osobami, które powinny mówić po polsku, myśleć po polsku i które powinny czuć się Polakami".

W związku z przeprowadzką do kampusu, uczelnia zaczęła wyprzedawać nieruchomości, w których dotychczas mieściły się przeniesione wydziały. Pierwsze z nich - bibliotekę uniwersytecką i przylegający do niej budynek rektoratu - kupiły władze województwa podlaskiego. Do budynku biblioteki przenosi się obecnie biblioteka wojewódzka, a w drugim budynku mają mieścić się departamenty urzędu marszałkowskiego. Kilka innych nieruchomości UwB wciąż czeka na kupców.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024