Strona główna Aktualności
Uczelnie

Białystok/ Inauguracja roku akademickiego na uniwersytecie

08.10.2015 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Fot. Fotolia

Otwarciem kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowano w środę rok akademicki 2015/16 tej największej w regionie publicznej uczelni. Naukę rozpoczęło w niej właśnie ponad 13 tys. studentów.

Kampus jest największą inwestycją w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Fundusze pochodzą w dużej części ze środków unijnych: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

W miasteczku akademickim o powierzchni 30 ha swoje siedziby znalazły: Wydział Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, Instytuty Chemii i Biologii (w tym Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze) oraz Wydział Fizyki. Powstało także Uniwersyteckie Centrum Kultury, a w nim sala koncertowa i kawiarnia.

 

Mimo że pojedyncze zajęcia i wykłady odbywały się w kampusie już w ub. roku akademickim, to dopiero teraz zakończyło się przenoszenie laboratoriów oraz sprzętu.

 

Jak mówił podczas inauguracji rektor uczelni prof. Leonard Etel, kampus tej największej w regionie uczelni był potrzebny. "To była dobra decyzja, to była celna decyzja" - powiedział.

 

Rektor przyznał, że podjęto też decyzję, by rozpocząć II etap budowy miasteczka studenckiego, w którym mają się znaleźć m.in. biblioteka, planetarium oraz wydziały historyczno-socjologiczny i filologiczny. Pieniądze na te budynki mają pochodzić m.in. ze sprzedaży nieruchomości należących do uczelni.

 

Zdaniem Etela, sytuacja finansowa uczelni jest dobra. Pierwszy raz od lat zanotowano zysk w wysokości 800 tys. zł. Rektor mówił PAP, że wyzwaniem w tym roku będzie utrzymanie stabilności finansowej.

 

Etel bardzo dobrze ocenił też tegoroczną rekrutację; na uczelni rozpoczęło naukę pięć tys. nowych studentów. "Myślałem, że to będzie wyzwanie, ale nie jest. Utrzymujemy liczbę studentów na takim samym poziomie" - dodał. Powiedział, że uniwersytet potrafi się dostosować do dzisiejszych potrzeb m.in. przez otwieranie nowych kierunków. Jako przykład podał otwarcie dwóch nowych kierunków w miejscu filozofii: filozofię i etykę oraz kognitywistykę i komunikację, gdzie chętnych było więcej niż miejsc.

 

Kolejnym powodem do zadowolenia - jak mówił podczas inauguracji Etel - jest filia UwB w Wilnie na Litwie, gdzie naukę rozpoczęło prawie 500 studentów. W tym roku uruchomiono tam nowy kierunek - europeistykę. "Traktujemy Wilno jako naszą misję i uważamy, że tam powinniśmy dalej kształcić, rozszerzać kierunki oferowane przede wszystkim dla Polaków, którzy tam mieszkają" - powiedział rektor. Dodał, że cieszy go, iż młodzi ludzie chcą się uczyć po polsku, "pamiętają, że są Polakami, pamiętają, że są osobami, które powinny mówić po polsku, myśleć po polsku i które powinny czuć się Polakami".

 

W związku z przeprowadzką do kampusu, uczelnia zaczęła wyprzedawać nieruchomości, w których dotychczas mieściły się przeniesione wydziały. Pierwsze z nich - bibliotekę uniwersytecką i przylegający do niej budynek rektoratu - kupiły władze województwa podlaskiego. Do budynku biblioteki przenosi się obecnie biblioteka wojewódzka, a w drugim budynku mają mieścić się departamenty urzędu marszałkowskiego. Kilka innych nieruchomości UwB wciąż czeka na kupców.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

swi/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi