Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Prof. Tudek: nobliści pomogli leczyć nowotwory w sposób selektywny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Laureaci Nobla z chemii przyczynili się do tego, że niektóre typy nowotworów mogą być leczone w sposób selektywny, tzn. taki, że bierzemy na cel tylko komórki nowotworowe, a nie cały organizm - wyjaśniła w rozmowie z PAP genetyk prof. Barbara Tudek.

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną".

"Ich badania pomogły w zrozumieniu wielu procesów, np. nowotworowych albo procesów starzenia, które znajdują się na dwóch różnych biegunach, bo jedne idą ku życiu, a drugie - ku śmierci, ale mają wspólną cechę: obecność defektów w DNA" - zauważyła prof. Tudek z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodała, badania noblistów stały się podstawą, od której wyszli inni, aby poznać różne typy mechanizmów naprawczych DNA i wykorzystać je w terapiach. Efekty tych prac wykorzystywane są dziś w klinikach, m.in. w terapii nowotworu jajnika (także w Polsce) czy piersi.

"Jeżeli przynajmniej niektóre nowotwory można leczyć celując tylko w komórki nowotworowe, to ogromny postęp - zauważyła profesor. - W radioterapii i w chemioterapii tak naprawdę strzelamy z armaty do komara, ponieważ mamy milion, 2 miliony, 5 milionów czy 24 miliony komórek, które są zmienione - ale trujemy cały organizm. Wyniki między innymi ich pracy doprowadziły do tego, że niektóre typy nowotworów mogą być leczone w sposób selektywny, tzn. tak, że bierzemy na cel tylko komórki nowotworowe".

Prof. Tudek zwróciła uwagę, że zainteresowania badawcze noblistów znajdują przełożenie nie tylko na terapię. "On pokazuje również podstawowe mechanizmy funkcjonowania komórki. I okazuje się, że procesy naprawy DNA są związane nie tylko z naprawą i chorobami, ale też z normalnymi procesami, od których zależy funkcjonowanie komórki jako komórki, a w związku z tym również całego organizmu" - powiedziała.

"Od dawna wiemy, że w starzeniu biorą udział procesy utleniania. Nieznana była jednak kwestia, jakie dokładnie mechanizmy w tym uczestniczą. W tym zakresie nobliści wyjaśnili naprawdę wiele" - podkreśliła.

Prof. Tudek poznała jednego z nagrodzonych- Szweda Tomasa Lindahla, pracującego w Instytucie Francisa Cricka w Hertfordshire (Wielka Brytania). "To bardzo mądry człowiek, myślący bardzo głęboko i perspektywicznie. Potrafi brać pod uwagę potencjalne efekty badań. Osoba, która stale szuka nowych kierunków" - powiedziała.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024