Strona główna Aktualności
Nagrody i wyróżnienia

Młodzi naukowcy otrzymali Nagrody Narodowego Centrum Nauki

08.10.2015 Nagrody i wyróżnienia

Rys. Fotolia

Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Śniady z PAN i Uniwersytetu Mickiewicza w Poznaniu zostali laureatami III edycji Nagród Narodowego Centrum Nauki (NCN). Wyróżnienia odebrali w środę w Krakowie.

Kapituła nagrody wyłoniła zwycięzców spośród 72 kandydatów zgłoszonych przez naukowców, osoby związane z NCN oraz dotychczasowych laureatów.

 

Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych. Dr hab. Wiesław Babik odebrał ją w obszarze nauk o życiu; dr hab. Michał Bilewicz - w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; prof. Piotr Śniady - w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Laureaci otrzymali statuetki i po 50 tys. zł.

 

Zwycięzcą tegorocznej edycji mógł zostać uczony, urodzony nie wcześniej niż 1974 r., mający znaczne osiągnięcia w ramach badań podstawowych, prowadzonych w polskiej jednostce naukowej.

 

Wiesław Babik, biolog ewolucyjny, otrzymał nagrodę za badania nad ewolucją przystosowawczą zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem zmienności genów MHC (odpowiedzialnych za układ immunologiczny, a także wpływających na zapach człowieka).

 

„Ciekawi mnie wykorzystanie informacji historycznej zawartej w genach do wnioskowania o procesach ewolucyjnych. Takie badania pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy, dzięki którym powstaje ogromna różnorodność organizmów zamieszkujących Ziemię” – powiedział laureat.

 

Michała Bilewicza, psychologa społecznego, komisja konkursowa nagrodziła za „pokazanie trójczynnikowej struktury współczesnego antysemityzmu i jej psychologicznych konsekwencji”.

 

Bilewicz badając strukturę antysemityzmu we współczesnej Polsce odkrył, że składa się on z trzech wiązek poglądów - religijnego antyjudaizmu, antysemityzmu wtórnego i antysemityzmu spiskowego - które cechują się różnym stopniem rozpowszechnienia oraz różnymi konsekwencjami.

 

„Uprzedzenia prowadzą do dyskryminacji, konfliktów, a czasami wręcz do zbrodni i ludobójstw. Zdecydowałem się badać uprzedzenia, aby lepiej zrozumieć i wyjaśnić mroczną stronę ludzkiej psychiki. Rozumiejąc lepiej źródła uprzedzeń możemy również sprawniej im zapobiegać” – powiedział Bilewicz.

 

Prof. Piotr Śniady został nagrodzony za znaczące wyniki w teorii reprezentacji i probabilistyce nieprzemiennej. „Celem moich badań jest znalezienie ukrytych struktur, które tłumaczyłyby otaczający nas świat, zarówno widzialny świat fizyczny, jak i niewidzialny świat matematycznych idei. Do poszukiwania takich struktur wyjątkowo dobrze nadają się narzędzia kombinatoryki” – mówił prof. Śniady.

 

W ostatnich latach profesor zajmuje się głównie teorią reprezentacji. „Teoria ta jest przydatna wszędzie tam, gdzie występują bardzo symetryczne problemy: zarówno w matematyce, fizyce, jak i chemii kwantowej. Mam nadzieję, że wyniki moich badań staną się przydatne, gdy ludzkość skonstruuje pierwsze komputery kwantowe, aby lepiej wykorzystać ich moc obliczeniową lub może na odwrót: by zrozumieć tkwiące w nich ograniczenia” – wyjaśnił profesor.

 

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie powstało w 2010 r. Jest agencją wykonawczą, która finansuje badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne, bez nastawienia na zastosowanie komercyjne. Jak dotąd NCN przyznało fundusze prawie 10 tys. projektów.

 

„(…) W dzisiejszym świecie nawet błysk geniuszu wymaga często bardzo istotnego wsparcia finansowego. Dlatego bardzo cieszę się, że budżet Narodowego Centrum Nauki (...) na rok 2016 przekroczy miliard zł” – powiedział w środę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Ratajczak.

 

Serwis PAP – Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych tegorocznej Nagrody NCN. Gala Nagrody odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->