Strona główna Aktualności
Nagrody i wyróżnienia

Młodzi naukowcy otrzymali Nagrody Narodowego Centrum Nauki

08.10.2015 Nagrody i wyróżnienia

Rys. Fotolia

Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Śniady z PAN i Uniwersytetu Mickiewicza w Poznaniu zostali laureatami III edycji Nagród Narodowego Centrum Nauki (NCN). Wyróżnienia odebrali w środę w Krakowie.

Kapituła nagrody wyłoniła zwycięzców spośród 72 kandydatów zgłoszonych przez naukowców, osoby związane z NCN oraz dotychczasowych laureatów.

 

Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych. Dr hab. Wiesław Babik odebrał ją w obszarze nauk o życiu; dr hab. Michał Bilewicz - w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; prof. Piotr Śniady - w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Laureaci otrzymali statuetki i po 50 tys. zł.

 

Zwycięzcą tegorocznej edycji mógł zostać uczony, urodzony nie wcześniej niż 1974 r., mający znaczne osiągnięcia w ramach badań podstawowych, prowadzonych w polskiej jednostce naukowej.

 

Wiesław Babik, biolog ewolucyjny, otrzymał nagrodę za badania nad ewolucją przystosowawczą zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem zmienności genów MHC (odpowiedzialnych za układ immunologiczny, a także wpływających na zapach człowieka).

 

„Ciekawi mnie wykorzystanie informacji historycznej zawartej w genach do wnioskowania o procesach ewolucyjnych. Takie badania pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy, dzięki którym powstaje ogromna różnorodność organizmów zamieszkujących Ziemię” – powiedział laureat.

 

Michała Bilewicza, psychologa społecznego, komisja konkursowa nagrodziła za „pokazanie trójczynnikowej struktury współczesnego antysemityzmu i jej psychologicznych konsekwencji”.

 

Bilewicz badając strukturę antysemityzmu we współczesnej Polsce odkrył, że składa się on z trzech wiązek poglądów - religijnego antyjudaizmu, antysemityzmu wtórnego i antysemityzmu spiskowego - które cechują się różnym stopniem rozpowszechnienia oraz różnymi konsekwencjami.

 

„Uprzedzenia prowadzą do dyskryminacji, konfliktów, a czasami wręcz do zbrodni i ludobójstw. Zdecydowałem się badać uprzedzenia, aby lepiej zrozumieć i wyjaśnić mroczną stronę ludzkiej psychiki. Rozumiejąc lepiej źródła uprzedzeń możemy również sprawniej im zapobiegać” – powiedział Bilewicz.

 

Prof. Piotr Śniady został nagrodzony za znaczące wyniki w teorii reprezentacji i probabilistyce nieprzemiennej. „Celem moich badań jest znalezienie ukrytych struktur, które tłumaczyłyby otaczający nas świat, zarówno widzialny świat fizyczny, jak i niewidzialny świat matematycznych idei. Do poszukiwania takich struktur wyjątkowo dobrze nadają się narzędzia kombinatoryki” – mówił prof. Śniady.

 

W ostatnich latach profesor zajmuje się głównie teorią reprezentacji. „Teoria ta jest przydatna wszędzie tam, gdzie występują bardzo symetryczne problemy: zarówno w matematyce, fizyce, jak i chemii kwantowej. Mam nadzieję, że wyniki moich badań staną się przydatne, gdy ludzkość skonstruuje pierwsze komputery kwantowe, aby lepiej wykorzystać ich moc obliczeniową lub może na odwrót: by zrozumieć tkwiące w nich ograniczenia” – wyjaśnił profesor.

 

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie powstało w 2010 r. Jest agencją wykonawczą, która finansuje badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne, bez nastawienia na zastosowanie komercyjne. Jak dotąd NCN przyznało fundusze prawie 10 tys. projektów.

 

„(…) W dzisiejszym świecie nawet błysk geniuszu wymaga często bardzo istotnego wsparcia finansowego. Dlatego bardzo cieszę się, że budżet Narodowego Centrum Nauki (...) na rok 2016 przekroczy miliard zł” – powiedział w środę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Ratajczak.

 

Serwis PAP – Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych tegorocznej Nagrody NCN. Gala Nagrody odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi