Strona główna Aktualności
Uczelnie

Katowice/ Prof. Bogusław Fiedor doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego

08.10.2015 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki, Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Fot. Fotolia

Prof. Bogusław Fiedor, wybitny polski ekonomista, specjalizujący się w ekonomii środowiska, historii myśli ekonomicznej oraz mikroekonomii odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Uroczystość odbyła się w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego. Studia w Uniwersytecie Ekonomiczym - jednej z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku - rozpoczęło na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych ponad 11 tys. studentów.

 

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Fiedor otrzymał m.in. za zasługi w rozwoju nauk ekonomicznych, a także stworzenie fundamentów współczesnej polskiej szkoły ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Uczelnia doceniła również aktywną działalność organizacyjną profesora na rzecz szkolnictwa wyższego i polskiej nauki.

 

"Znakomita katowicka uczelnia wyróżnia mnie w tak wyjątkowo dostojny sposób, (...) w uznaniu tego co przez całe życie dorosłe robiłem z wielką przyjemnością i co sprawiało mi radość, chociaż nierzadko było to związane z ciężką pracą i trudnościami" - powiedział prof. Fiedor.

 

Po uroczystości posadził dąb swojego imienia w Alei Dębów Doktorów Honoris Causa, która powstała na terenie kampusu uczelni.

 

Prof. dr hab. Bogusław Fiedor urodził się 26 czerwca 1946 roku we Wrocławiu. W tym mieście w 1970 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej (obecnie Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu), uzyskując tytuł magistra. W tej samej uczelni w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a następnie stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 1991 roku otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

 

Od ponad 40 lat pozostaje silnie związany z wrocławską uczelnią. Od 1991 roku do chwili obecnej kieruje Instytutem Ekonomii (był również twórcą i kierownikiem Katedry Ekonomii Ekologicznej). Przez dwie kolejne kadencje w latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora. Obecnie sprawuje urząd prorektora ds. współpracy z zagranicą.

 

Jest autorem ponad czterystu prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Prowadził również zajęcia m.in. w Virginia Polytechnic Institute and State University, University of Richmond.

 

Jest członkiem licznych instytucji i towarzystw naukowych w kraju i za granicą w tym m.in.: Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także konsultantem i członkiem misji Banku Światowego.

 

Był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powstał w grudniu 1936 roku, a 11 stycznia 1937 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. Jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie, kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych.

 

Uczelnię tworzy pięć wydziałów - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji, zarządzania oraz piąty otwarty w tym roku akademickim w Rybniku - wydział biznesu, finansów i administracji. Na nowym wydziale otwarto kierunek o profilu praktycznym – finanse i rachunkowość z dwoma specjalnościami - rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw (rachunkowość MSP) oraz inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (inwestycje PGD).

 

Wśród innych nowych specjalności na innych wydziałach znalazły się m.in. controlling, menedżer bankowy i specjalista bankowy, menedżer w administracji publicznej.

 

Podczas inauguracji 79. roku akademickiego otwarto tzw. ścieżkę drzew polskich w ramach projektu "UniEKO - utworzenie i oznakowanie ścieżki drzew polskich, pełniącej funkcje dydaktyczne i ekologiczne". Jej zadaniem jest m.in. szerzenie wiedzy o rodzimych gatunkach drzew iglastych oraz "symbolu polskich drzew liściastych - dębu szypułkowego". Tworzy ją pięć gatunków drzew iglastych oraz jeden gatunek drzewa liściastego - (Aleja Dębów Doktorów Honoris Causa).

 

"Chcemy zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, w szczególności na potrzebę wykorzystywania w większym stopniu energii odnawialnej, dlatego niektóre elementy ścieżki oświetlane będą lampami typu LED - zasilanymi bateriami słonecznymi" - poinformowała uczelnia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ktp/ dym/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi