Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

PillBox - pudełko, które na czas poda lek choremu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

PillBox - elektroniczne pudełko na leki, które zadba, aby pacjent przyjął lekarstwo o wyznaczonej porze opracowali studenci z Politechniki Gdańskiej. Dzięki połączonej z nim aplikacji dr Poket pacjent dowie się m.in. czy dany lek wchodzi w interakcję z alkoholem, czy jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych.

Elektroniczne pudełko na leki opracował sześcioosobowy zespół młodych ludzi, w skład którego wchodzą m.in. studenci, doktoranci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. Znaleźli się w nim: Marcin Michalak, Mateusz Zauliczny, Sebastian Mul, Zuzanna Struczewska, Maciej Zasada oraz Maciej Jurewicz.

"PillBox adresowany jest do osób starszych oraz codziennie przyjmujących leki" - informuje Politechnika Gdańska. Pudełko zadba, by pacjent przyjął lek o wyznaczonej porze. We właściwym podawaniu leków pomoże mu wcześniej przygotowany inteligentny asystent pod nazwą dr Poket. To aplikacja na urządzenia mobilne sprawdzająca m.in. czy dany lek wchodzi w interakcję z alkoholem, czy jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych, jakie są przeciwwskazania wynikające z przyjmowania danego leku, czy istnieje konflikt pomiędzy składnikami dwóch leków. Dr Poket opiera się na informacjach z bazy Pharmindex Poland.

Aby wprowadzić lek do aplikacji, wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania lekarstwa i wybrać użytkownika, dla którego jest on przeznaczony. Dzięki systemowi powiadomień oraz dostępu do historii leczenia, można zdalnie kontrolować proces kuracji u podopiecznego i co najważniejsze – błyskawicznie reagować w przypadku nieprawidłowości.

"Nasz produkt kierujemy do osób regularnie przyjmujących leki oraz ich opiekunów. System dba o to, aby chory przyjął właściwy lek we stosownym czasie, informując go o tym za pośrednictwem telefonu" – mówi student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG Sebastian Mul.

Jak działa PillBox? Zsynchronizowane z systemem dr Poket pudełko wydaje odpowiednią dawkę leku, umieszczając ją w jednym ze specjalnych pojemników. Konieczność przyjęcia lekarstw PillBox sygnalizuje za pomocą sygnału świetlnego i dźwiękowego.

PillBox został dostosowany też do potrzeb osób niepełnosprawnych: posiada duży wyświetlacz, nadaje sygnały świetlne oraz dźwiękowe, wskazujące na odpowiedni pojemnik z lekiem. Jego obsługa jest intuicyjna. "Podczas prototypowania urządzenia, postanowiliśmy w sposób szczególny wesprzeć osoby niewidome. Aby wyeliminować ryzyko przyjęcia nieodpowiedniego leku, urządzenie wysuwa linie naprowadzające, po których użytkownik przesuwa palec, a te doprowadzają go do właściwego pojemnika z lekiem" – mówią autorzy PillBox.

Zespół stworzył komunikujący się z platformą prototyp urządzenia PillBox oraz układ wydający odpowiednią dawkę leku. Aby wdrożyć produkt na rynek twórcy muszą jednak pozyskać fundusze, które zbierają na portalu crowdfundingowym - Kickstarter. Jeśli wszystko pójdzie dobrze premiera pierwszego seryjnie wyprodukowanego PillBoxa odbędzie się w drugiej połowie 2016 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024