Strona główna Aktualności
Uczelnie

Stypendia dla studentek kierunków informatycznych

14.10.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

Dwadzieścia studentek z siedmiu polskich wyższych szkół politechnicznych, otrzymało stypendia ufundowane przez firmę Intel. Poza wsparciem finansowym firma ma też zapewnić przyszłym informatyczkom pomoc merytoryczną – każda studentka będzie miała mentora.

Stypendia przyznano w ramach programu „Nowe technologie dla dziewczyn” dedykowanego młodym kobietom wiążącym swoją przyszłość z branżą technologiczną. Inauguracja projektu i wręczenie stypendiów odbyło się we wtorek w gdańskim oddziale Intela, w którym firma prowadzi centrum badawczo-rozwojowe.

 

Stypendia w wysokości 12 tys. zł. odebrało 20 studentek. „Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania, bo – choć projekt skierowany był do studentek z konkretnych siedmiu uczelni, zgłosiło się do nas ponad 600 kandydatek” – powiedział PAP Juliusz Kornaszewski z firmy Intel. Dodał, że niektóre ze stypendystek zostaną zaproszone na płatne staże w firmie.

 

Oprócz wsparcia finansowego, stypendystki otrzymają też pomoc merytoryczną: każdą z uczestniczek programu opiekować się będzie wyznaczony do tego pracownik firmy Intel. „Mentor lub mentorka pomogą studentkom ustalić ścieżkę rozwoju – na podstawie własnego doświadczenia, potrzeb rynku czy oczekiwań pracodawców doradzą, np. w jakim kierunku się kształcić” – powiedział PAP Kornaszewski.

 

Jak poinformowała firma, program „Nowe technologie dla dziewczyn” jest pierwszym w kraju tego typu przedsięwzięciem mającym na celu zachęcenie pań do pracy w informatyce. W realizacji projektu pomaga też Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która już wcześniej angażowała się w projekty mające na celu popularyzację studiów technicznych wśród kobiet. Fundacja realizuje m.in. projekt „Dziewczyny na Politechniki”.

 

Przygotowany przez Fundację raport pokazuje, że od kilku lat w Polsce zmniejsza się liczba studentów na kierunkach związanych z informatyką i telekomunikacją, a kobiet jest wśród nich około 13 procent. Takie proporcje przykładają się także na zatrudnienie: jak informuje Intel, według różnych źródeł, udział kobiet pracujących w branży informatycznej wynosi od kilku do maksymalnie 15 procent.

 

Jak powiedział PAP Kornaszewski, w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym w ostatnim roku ilość kobiet zwiększyła się z 4 do ponad 10 procent. „Z opinii przekazanej nam przez menadżerów wiemy, że kobiety zmieniają na lepsze kulturę pracy, są spokojniejsze, bardziej analitycznie podchodzą do projektów. To niewątpliwa korzyść dla firmy” – powiedział Kornaszewski.

 

Do udziału w programie „Nowe technologie dla dziewczyn” zaproszono studentki studiów inżynierskich z Akademii Górniczo–Hutniczej oraz Politechnik: Łódzkiej, Gdańskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Intel zapowiedział, że tegoroczna edycja programu jest edycją pilotażową i w przyszłości program może być kontynuowany i rozszerzony o kolejne uczelnie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aks/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi