Strona główna Aktualności
Uczelnie

Stypendia dla studentek kierunków informatycznych

14.10.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

Dwadzieścia studentek z siedmiu polskich wyższych szkół politechnicznych, otrzymało stypendia ufundowane przez firmę Intel. Poza wsparciem finansowym firma ma też zapewnić przyszłym informatyczkom pomoc merytoryczną – każda studentka będzie miała mentora.

Stypendia przyznano w ramach programu „Nowe technologie dla dziewczyn” dedykowanego młodym kobietom wiążącym swoją przyszłość z branżą technologiczną. Inauguracja projektu i wręczenie stypendiów odbyło się we wtorek w gdańskim oddziale Intela, w którym firma prowadzi centrum badawczo-rozwojowe.

 

Stypendia w wysokości 12 tys. zł. odebrało 20 studentek. „Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania, bo – choć projekt skierowany był do studentek z konkretnych siedmiu uczelni, zgłosiło się do nas ponad 600 kandydatek” – powiedział PAP Juliusz Kornaszewski z firmy Intel. Dodał, że niektóre ze stypendystek zostaną zaproszone na płatne staże w firmie.

 

Oprócz wsparcia finansowego, stypendystki otrzymają też pomoc merytoryczną: każdą z uczestniczek programu opiekować się będzie wyznaczony do tego pracownik firmy Intel. „Mentor lub mentorka pomogą studentkom ustalić ścieżkę rozwoju – na podstawie własnego doświadczenia, potrzeb rynku czy oczekiwań pracodawców doradzą, np. w jakim kierunku się kształcić” – powiedział PAP Kornaszewski.

 

Jak poinformowała firma, program „Nowe technologie dla dziewczyn” jest pierwszym w kraju tego typu przedsięwzięciem mającym na celu zachęcenie pań do pracy w informatyce. W realizacji projektu pomaga też Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która już wcześniej angażowała się w projekty mające na celu popularyzację studiów technicznych wśród kobiet. Fundacja realizuje m.in. projekt „Dziewczyny na Politechniki”.

 

Przygotowany przez Fundację raport pokazuje, że od kilku lat w Polsce zmniejsza się liczba studentów na kierunkach związanych z informatyką i telekomunikacją, a kobiet jest wśród nich około 13 procent. Takie proporcje przykładają się także na zatrudnienie: jak informuje Intel, według różnych źródeł, udział kobiet pracujących w branży informatycznej wynosi od kilku do maksymalnie 15 procent.

 

Jak powiedział PAP Kornaszewski, w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym w ostatnim roku ilość kobiet zwiększyła się z 4 do ponad 10 procent. „Z opinii przekazanej nam przez menadżerów wiemy, że kobiety zmieniają na lepsze kulturę pracy, są spokojniejsze, bardziej analitycznie podchodzą do projektów. To niewątpliwa korzyść dla firmy” – powiedział Kornaszewski.

 

Do udziału w programie „Nowe technologie dla dziewczyn” zaproszono studentki studiów inżynierskich z Akademii Górniczo–Hutniczej oraz Politechnik: Łódzkiej, Gdańskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Intel zapowiedział, że tegoroczna edycja programu jest edycją pilotażową i w przyszłości program może być kontynuowany i rozszerzony o kolejne uczelnie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aks/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi