Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.10.2015 aktualizacja 21.10.2015

Rekord frekwencyjny w malborskim zamku

Malborski zamek widziany od południa. Fot. archiwum fotograficzne Muzeum Zamkowego w Malborku Malborski zamek widziany od południa. Fot. archiwum fotograficzne Muzeum Zamkowego w Malborku

Do połowy października Zamek w Malborku odwiedziło już 490 000 osób. To najlepszy wynik od wielu lat. Dla półmilionowego turysty pracownicy muzeum przygotowali specjalne niespodzianki.

„Ufam, że po zakończeniu wiosną przyszłego roku prac konserwatorskich w Kościele Najświętszej Maryi Panny, ostatniej nieodbudowanej po pożodze wojennej części zamkowej, Zamek odwiedzi jeszcze więcej turystów” – przekonuje Rafał Mańkus, zastępca dyrektora muzeum.

W oczekiwaniu na półmilionowego turystę muzealnicy zapraszają swoich gości do zabawy. Od 17 października aż do spodziewanej wizyty półmilionowej osoby, każdy odwiedzający Zamek w Malborku może wypełnić ankietę i wziąć udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez partnerów Muzeum Zamkowego. Do wygrania są m.in. obiady i kolacje przygotowane przez malborskich restauratorów, vouchery na noclegi na Zamku, kupony do zrealizowania w sklepach muzealnych i vouchery na bezpłatne korzystanie z całej oferty Zamku w sezonie 2016. Ponadto, każdy odwiedzający w tych dniach malborski Zamek otrzyma kupon rabatowy do muzealnych sklepów.

Zdaniem muzealników, to bogata oferta przyciągnęła do Malborka tak wielu turystów. Na zamku otwarto nowe wystawy i trasy turystyczne. „W 2014 roku udostępniliśmy zwiedzającym odnowioną część Wałów von Plauena, obejmującą odrestaurowany Zespół Bramy Nowej z wewnętrznymi odcinkami murów obronnych, bastejami oraz Bramą Snycerską, a także nowe centrum obsługi turystycznej z kasami, poczekalnią i sklepem” – informują muzealnicy. Poza tym na zamku odbyły się mistrzostwa świata w walkach rycerskich, które zgromadziły blisko 500 rycerzy. Sztandarowa impreza „Oblężenie Malborka” tylko w jeden weekend przyciągnęła 14 tys. osób. Zamkowa oferta edukacyjna kierowana do szkół cieszy się niesłabnącą popularnością. Edukatorzy już teraz przyjmują zapisy na maj przyszłego roku. W roku szkolnym 2014/2015 skorzystało z niej ponad 8 000 uczniów.

Muzealnicy zmodernizowali również w ostatnich latach dwie wystawy stałe, prezentujące najważniejsze, malborskie kolekcje. W pierwszej zatytułowanej „Bursztynowe konteksty” eksponowana jest kolekcja bursztynu, gromadzona przez Muzeum Zamkowe od momentu jego powołania w 1961 roku. W drugiej z odnowionych wystaw „Święci Orędownicy. Gotycka rzeźba na Zamku w Malborku” można zapoznać się ze zbiorami rzeźby gotyckiej przedstawiającej kult chrześcijańskich świętych w czasach średniowiecza.

W konsekwencji licznych unowocześnień i bardzo dużej aktywności muzealników, liczba turystów odwiedzających najsłynniejszy krzyżacki zamek w Polsce od 2012 roku wzrosła o prawie 100 tysięcy rocznie.

Budowę twierdzy w Malborku rozpoczęto w XIII wieku. Po 1309 roku, kiedy przeniesiono do Malborka siedzibę wielkiego mistrza, zamek rozbudowano. Po wojnie 13-letniej stolicę państwa zakonnego przeniesiono do Królewca. Natomiast Malbork do 1772 roku pozostawał siedzibą władz administracji koronnej i samorządowej. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono duże prace restauracyjne, gdyż zamek zaczął popadać w ruinę. W wyniku działań w czasie II wojny światowej uległ poważnym uszkodzeniom. Jednak na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów udało się go w znacznej mierze odtworzyć – w przyszłym roku ma ostatecznie zakończyć się odbudowa zniszczeń związanych z okresem II wojny światowej. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 40 tys. muzealiów, m.in. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych. W 1997 roku budowlę wpisano na światową listę dziedzictwa UNESCO.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024