Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.10.2015 aktualizacja 28.10.2015

Trwa głosowanie na nazwy dla planet pozasłonecznych

Artystyczna wizja planet obiegających pulsara PSR 1257+12, które zostały odkryte przez polskiego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana. Źródło: IAU. Artystyczna wizja planet obiegających pulsara PSR 1257+12, które zostały odkryte przez polskiego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana. Źródło: IAU.

Tylko do końca października można oddać swój głos w plebiscycie prowadzonym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną - NameExoWorlds. W ten sposób można mieć swój udział w wyborze oficjalnych nazw dla 32 planet pozasłonecznych.

Planet pozasłonecznych astronomowie znają już bardzo wiele, około dwóch tysięcy. Wszystkie one nie mają jednak nazw słownych, a jedynie oznaczenia katalogowe. Do oznaczenia gwiazdy przy jej kolejnych planetach dodaje się litery alfabetu. Przykładowo planeta okrążająca gwiazdę 51 Pegasi nosi oznaczenie 51 Pegasi b. Na dodatek jedynie najjaśniejsze gwiazdy posiadają nazwy słowne, zazwyczaj wywodzące się ze starożytności, a znakomita większość również ma jedynie oznaczenia katalogowe.

Jedyną instytucją na świecie uprawnioną do nadawania oficjalnych nazwa obiektom w kosmosie jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) skupiająca astronomów zawodowych z całego świata. Warto to podkreślić, bowiem w różnych krajach (w tym w Polsce) działają firmy sprzedające nazwy gwiazd. Ale tak kupiona nazwa nie ma żadnego oficjalnego znaczenia i respektują ją jedynie dana firma oraz nabywca, czyli bardzo niewielki krąg osób.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, że badania planet pozasłonecznych są już na tyle rozwinięte, a temat na tyle obecny w mediach i w świadomości społeczeństw, że warto nadać nazwy słowne niektórym z egzoplanet. Do nazwania wytypowano 20 układów planetarnych z 32 planetami.

W pierwszym etapie całego procesu zwrócono się do organizacji i klubów astronomicznych z całego świata o nadsyłanie propozycji nazw wraz z uzasadnieniami. Proponowane nazwy musiały spełniać zasady nazewnictwa obiektów na niebie stosowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Zgromadzone w ten sposób propozycje poddano głosowaniu na stronie internetowej. Najpopularniejsze zostaną rozważone jako nazwy dla egzoplanet. Termin głosowania upływa 31 października 2015 r. o godzinie 23:59 UTC (czyli o godzinie 00:59, 1 listopada polskiego czasu). Można głosować na nazwy dla każdej z planet albo tylko dla tych, które nas zainteresowały.

Polaków zapewne zaciekawi układ planetarny PSR 1257+12, w którym polski astronom odkrył planety okrążające pulsara. Było to pierwsze odkrycie planet pozasłonecznych, które zapoczątkowało dalszy rozwój tej dziedziny badań. W plebiscycie można wybrać nazwy dla planet w tym układzie, a także dla samego pulsara.

Na nazwanie czeka też m.in. układ 51 Pegasi, który z kolei posiada pierwszą planetę odkrytą w pobliżu normalnej gwiazdy, takiej jak Słońce. Można też nazwać planety okrążające gwiazdy występujące czasem w literaturze science-fiction, np. Fomalhaut, epsilon Eridani.

Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową: http://nameexoworlds.iau.org/exoworldsvote Do tej pory oddano ponad 470 tysięcy głosów. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024