07.07.2020
PL EN
28.10.2015 aktualizacja 28.10.2015

Już sześć polskich uczelni w Baltic Sea Region University Network

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sześć polskich uczelni należy do międzynarodowej sieci uczelni rejonu Morza Bałtyckiego - Baltic Sea Region University Network. Jako ostatni dołączył do niej Uniwersytet w Białymstoku, który aktywnym członkiem zostanie od stycznia 2016 roku.

Organizację Baltic Sea Region University Network (BSRUN) utworzono w 2000 r. Zrzesza 32 instytucje z Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski i Rosji. Spośród polskich uczelni należą do niej: Uniwersytet Warszawski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

BSRUN ma umożliwiać zrzeszonym uczelniom współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania szkołami wyższymi, pozyskiwanie grantów naukowych i wymianę kadry oraz studentów.

"Władze białostockiej uczelni liczą, że członkostwo w Baltic Sea Region University Network umożliwi współpracę tej organizacji z działającą od dwóch lat, z inicjatywy UwB, Siecią Uniwersytetów Pogranicza (SUP). Współpraca mogłaby dotyczyć w szczególności wspólnej organizacji szkół letnich, międzynarodowych studiów doktoranckich czy wspólnych starań o środki na badania" - informuje rzecznik prasowa Uniwersytet w Białymstoku Katarzyna Dziedzik.

Decyzję o przyjęciu Uniwersytetu w Białymstoku do BSRUN poprzedziła wizyta prezydenta tej organizacji - Kari Hyppönena, który pod koniec września odwiedził Białystok. Spotkał się on wówczas z prof. Beatą Godlewską-Żyłkiewicz - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UwB oraz dr. hab. Robertem Ciborowskim - prorektorem ds. ekonomicznych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020