Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.11.2015 aktualizacja 02.11.2015

Zdenerwowana kobieta traci wiarygodność

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Złość pomaga mężczyznom, gdy chcą przekonać innych do swoich racji, jednak zdecydowanie przeszkadza kobietom - wynika z obserwacji prowadzonych przez naukowców z Arizona State University. Wnioski opublikowało pismo "Law and Human Behavior".

W badaniach wzięło udział 210 studentów i studentek, którzy wcielili się w rolę ławy przysięgłych podczas wirtualnej symulacji rozprawy sądowej. Uczestnicy obejrzeli 17-minutową prezentację sprawy, w której mężczyzna był oskarżony o zamordowanie swojej żony, przeczytali streszczenie przebiegu rozprawy i mowę końcową oraz zapoznali się z dowodami.

Podczas symulacji obrad uczestnicy dyskutowali z pięcioma fikcyjnymi przysięgłymi (myśląc, że wcielają się w nich inni studenci), których niektóre wypowiedzi były zaprojektowane w taki sposób, by wyrażać złość czy przerażenie. Pozostałe brzmiały neutralnie. Cztery osoby zgadzały się w graczem (imiona tych osób nie wskazywały na płeć), a jedna zawsze miała odmienne zdanie (w tym przypadku imię wskazywało jasno czy jest to kobieta czy mężczyzna).

Podczas obrad i po ich zakończeniu uczestnicy odpowiadali na pytanie, w jakim stopniu są pewni swojego pierwotnego werdyktu. Okazało się, że pewność uczestników (obu płci) wyraźnie spadała, gdy swoje przeciwstawne argumenty w złości przekazywał im mężczyzna, jednak rosła, gdy identyczne kwestie w złości wypowiadała kobieta. Mężczyzn oceniano wówczas jako bardziej wiarygodnych, a kobiety jako zbyt emocjonalne.

"Te wnioski stanowią cenną informacje dla każdej kobiety, która chce mieć wpływ na podejmowanie decyzji w miejscu pracy, w domu, a także w polityce" - komentuje autorka badań dr Jessica Salerno.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024