26.05.2020
PL EN
03.11.2015 aktualizacja 03.11.2015

Używamy smartfonów częściej niż nam się wydaje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Według brytyjskich badaczy korzystamy ze smartfonów dwa razy częściej niż nam się wydaje, choć większość naszych pojedynczych działań ogranicza się do epizodów trwających krócej niż 30 sekund – czytamy w „PLOS ONE”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster (W. Brytania) zapytali 23 osoby w wieku od 18 do 33 lat, jak często korzystają ze swoich smartfonów i ile czasu poświęcają zwykle na tę aktywność. W samych telefonach zainstalowali z kolei aplikację, która przez dwa tygodnie mierzyła faktyczne użycie, włączając w to działania, takie jak sprawdzanie aktualnej godziny, wiadomości, portali społecznościowych, dzwonienie i słuchanie muzyki.

Okazało się, że badani używali swoich smartfonów średnio przez co najmniej 5 godzin dziennie, a na telefony zerkali około 85 razy w ciągu dnia. Tymczasem sami uważali, że poświęcają temu zajęciu o połowę mniej czasu.

Co ciekawe, ponad połowa ich działań ograniczała się do pojedynczych, trwających mniej niż 30 sekund epizodów.

„Psychologowie, oceniając podczas badań częstotliwość korzystania z telefonu, polegają często na deklaracjach użytkowników, ale nasza praca sugeruje, że trzeba te deklaracje traktować z dużą ostrożnością” – komentuje jeden z badaczy dr David Ellis. (PAP)

ooo/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020