Strona główna Aktualności
Świat

USA/Zmarł francuski uczony Rene Girard, członek Akademii Francuskiej

05.11.2015 Świat

Fot. Fotolia

Francuski historyk, badacz literatury i krytyk kultury Rene Girard, członek Akademii Francuskiej, zmarł w USA w wieku 91 lat - podała w czwartek AFP, powołując się na uniwersytet Stanforda, na którym uczony przez wiele lat wykładał.

Prezydent Francois Hollande oddał hołd zmarłemu w środę uczonemu, pisząc w komunikacie, że "Girard był człowiekiem wolnym i humanistą, którego dzieło odbiło swe piętno na historii myśli". "Był intelektualistą wymagającym i pełnym pasji, egzegetą o bezgranicznej ciekawości" - dodał prezydent.

 

Po pobycie na szeregu uczelni amerykańskich, w latach 1986-95 był profesorem prestiżowego uniwersytetu Stanforda, kierując tam wydziałem języka, literatury i cywilizacji francuskiej. Jako teoretyk literatury i kultury badał problematykę relacji między przemocą a religią, przedstawioną w dziele "Przemoc i sacrum" (1972). W książce "Kozioł ofiarny" (1982) przedstawił rytuał "kozła ofiarnego" jako fundamentu sacrum, tym samym religii, zarazem swoistego mechanizmu chroniącego społeczność przed aktami gwałtu i przemocy wobec własnych członków - podaje encyklopedia PWN. Napisał też studium poświęcone prozie XIX i XX w. "Prawda powieściowa i kłamstwo romantyczne" (1961).

 

"Jego książki zapewniły odważną i szeroką wizję natury, historii i ludzkiego przeznaczenia" - napisał w komunikacie uniwersytet Stanforda, przypominając, że inny francuski akademik i filozof Michel Serres określił Girarda jako "nowego Darwina nauk humanistycznych" oraz że uczony wywarł wpływ na takich pisarzy, jak Milan Kundera i John Maxwell Coetzee.

 

Tłumaczony na rozliczne języki, Girard był we Francji stosunkowo mniej znany niż np. w USA czy Włoszech. W 2005 roku został wybrany do Akademii Francuskiej, dołączając do 40-osobowego grona tzw. Nieśmiertelnych. O zapełnieniu wakatu po nim zadecydują pozostali członkowie Akademii.(PAP)

 

kot/ kar/

Tagi: usa , francja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->