22.10.2018
PL EN
07.11.2015 aktualizacja 07.11.2015

Politechnika Warszawska świętuje 100-lecie odnowienia tradycji

Źródło: Politechnika Warszawska Źródło: Politechnika Warszawska

15 listopada 1915 roku Politechnika Warszawska zainaugurowała rok akademicki, w którym po raz pierwszy zajęcia odbywały się całkowicie w języku polskim. Między 14 a 24 listopada uczelnia świętuje więc jubileusz 100-lecia odnowienia tradycji. W planach: piknik kół naukowych, wręczenie Medalu Politechniki Warszawskiej.

"15 listopada jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 roku zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w języku polskim. Na pamiątkę tego wydarzenia, w setną rocznicę działalności uczelni, Senat Politechniki Warszawskiej ustanowił rok 2015 rokiem obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej" - informuje w przesłanym komunikacie PW.

Święto rozpocznie cykl wydarzeń organizowanych przez samorząd studencki i koła naukowe. Wśród wydarzeń zaplanowanych na sobotę 14 listopada znalazły się m.in. X bieg o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej, piknik kół naukowych przed Gmachem Głównym PW, Gala Złotej Kredy, podczas której wyróżnieni zostaną najlepsi – zdaniem studentów – nauczyciele akademiccy. Wieczorem odbędą się wybory miss i mistera Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie uświetni występ Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band”.

Kolejne dni - 16 i 17 listopada - będą poświęcone absolwentom Politechniki Warszawskiej. W programie zaplanowano seminaria historyczne oraz galę, na której absolwenci PW o wybitnych osiągnięciach otrzymają statuetki Złotej Księgi.

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Warszawskiej odbędzie się 18 listopada o godz. 11.00 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Głównym punktem uroczystości będzie wykład prof. Jerzego Buzka pt. „Czy inżynierowie uratują Europę?”. Wręczone zostaną medale i odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenie uczelni – Medal Politechniki Warszawskiej. W tym roku odbierze go prof. Zbigniew Florjańczyk.

W dniach 19-20 listopada odbędzie się konferencja naukowa „Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństw i gospodarki”. Wśród uczestników konferencji znajdą się m.in. prof. Andrzej Strójwąs - światowej sławy autorytet m.in. dziedzinie diagnostyki uszkodzeń w układach scalonych; prof. Michał Kleiber - wybitny uczony w dziedzinie mechaniki, informatyki stosowanej oraz metod komputerowych mechaniki oraz ks. prof. Michał Heller - filozof, teolog, fizyk i kosmolog. Świat biznesu będzie reprezentowany przez członków zarządów największych firm w Polsce, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym na temat innowacji oraz rozwoju. W ramach konferencji odbędzie się również debata cyklu Dziedziniec dialogu pt. „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Z okazji jubileuszu zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in. wystawy, seminaria i wernisaże. Szczegółowy program obchodów jubileuszu znajduje się na stronie internetowej: www.pw.edu.pl

Tradycja Politechniki Warszawskiej sięga początków XIX wieku. Za datę powstania szkolnictwa technicznego w Warszawie przyjmuje się rok 1826, w którym została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie. Na rok 2015 zaplanowano obchody 100–lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej, związane z rozpoczęciem w roku 1915 nauczania w języku polskim na wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Obecnie na 19 wydziałach Politechnika Warszawska kształci ponad 34 tysięcy studentów i ponad 1200 doktorantów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018