17.11.2018
PL EN
09.11.2015 aktualizacja 09.11.2015

W Niepołomicach odbył się festiwal filmów astronomicznych

I Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA 2015) w Niepołomicach. Źródło: PTMA. I Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA 2015) w Niepołomicach. Źródło: PTMA.

Pokazy filmów o tematyce astronomicznej odbyły się w piątek i sobotę podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Filmów Astronomicznych, zorganizowanego w Niepołomicach przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

Spośród zgłoszeń do pokazów festiwalowych zakwalifikowano 16 autorów, którzy przysłali 26 filmów. Podstawowym kryterium oprócz tematyki związanej z astronomią była długość filmu do 10 minut, przy czym większość zgłoszonych filmów trwała około 4-5 minut.

Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Mieczysław Janusz Jagła, przyznaje, że pomysł na festiwal zaczerpnięto z zagranicy. Kilka lat temu w Pieszczanach na Słowacji był gościem tego typu festiwalu filmów, gdzie poproszono go o przywiezienie filmów z Polski. Zdobyte doświadczenia pragnie przenieść do naszego kraju.

„Chcielibyśmy, aby nasz festiwal stał się miejscem spotkań zawodowych astronomów, zawodowych filmowców i amatorów w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Myślę, że poziom, który był na obecnym festiwalu był na tyle wysoki, że następne muszą być jeszcze lepsze. Na pewno się za rok spotkamy, na pewno będzie więcej filmów, chociaż już w tym roku były to filmy z całej Polski, filmy z różnych miejsc i bardzo zróżnicowane” powiedział Jagła.

W sobotę 7 listopada rozstrzygnięto konkurs festiwalowy. Pierwsze miejsce zajął Piotr Potępa za film pt. „Na niebie i wodzie”. Druga nagroda przypadła Szczepanowi Skibickiemu (film pt. „Step owy”), natomiast laureatką miejsca trzeciego została Diana Przedworska za film pt. „Zakrycie Aldebarana”. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali Mateusz Windak („Gwiezdna symfonia”), Bartosz Wołczyński („Niebo w ruchu”) oraz wyróżnienie młodzieżowe: Oskar Dyjach i Piotr Despet („Na wulkanie Teide”). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 1000 zł – miejsce pierwsze, 750 zł – miejsce drugie, 500 zł – miejsce trzecie oraz po 300 zł – wyróżnienia.

Jury konkursu festiwalowego przewodniczył Andrzej Cichocki, reżyser filmowy, którego film pt. „Las cieni” zdobył 17 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Innym krótkometrażowym filmem Cichockiego jest „Supernova”, w którym fabuła rozgrywa się w obserwatorium astronomicznym i opowiada o młodym filmowcu próbującym nakręcić film o profesorze astronomii.

„Artystów, w tym filmowców, frapują zawsze tajemnice ludzkiej duszy. Ale tutaj, po obejrzeniu tak wielu filmów o tematyce kosmicznej, mam poczucie, że tajemnice kosmosu są równie frapujące jak tajemnice ludzkiej duszy, a kosmos może być świetnym pretekstem do opowieści o naszych ludzkich, ziemskich losach” powiedział Cichocki.

„Idea festiwalu jest świetna, jest to festiwal bardzo oryginalny. Ale co jest najważniejsze, tutaj poczułem ogromną pasję wszystkich, którzy przyjechali, widzów i też osób, które prezentowały swoje filmy. Pasję dotyczącą sztuki filmowej, ale przede wszystkim pasję dotyczącą kosmosu. Wydaje mi się, że połączenie tych dwóch tematów – kosmosu i filmu – jest doskonałym pomysłem. Trzymam kciuki za kolejne edycje festiwalu” - dodał reżyser.

Podczas festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych widzowie mogli obejrzeć także film „Supernova”, a także jeden z odcinków popularnonaukowego cyklu o astronomii i kosmosie pt. „Astronarium”.

Organizatorzy zapowiadają kontynuację festiwalu w kolejnych latach, przy czym zostaną wprowadzone kategorie, bowiem niezwykle trudno porównać ze sobą filmy z bardzo odmiennych gatunków, np. popularnonaukowe, dokumentalne, reportaże, czy wykonane techniką poklatkową (tzw. timelapse).

„Zmodyfikowane zostanie kryterium długości filmu, które wynosiło 10 minut. W tak krótkim czasie zrobić film jest naprawdę bardzo trudno. Filmu fabularnego praktycznie nie da się zrobić. Dlatego planujemy już, że na następny rok dopuścimy kryterium do 30 minut dla filmów fabularnych. W tym przypadku będziemy zwracać się już nie tylko do amatorów, ale do wszystkich twórców, łącznie z zagranicznymi. Formuła festiwalu jest otwarta i na pewno będzie się rozwijać” podsumował Jagła.

PAP - Nauka w Polsce

cza/jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2018