Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.11.2015 aktualizacja 10.11.2015

Oddział PAN w Katowicach obchodzi 40-lecie działalności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Integracja życia naukowego, współpraca ze wszystkimi instytucjami naukowymi w regionie oraz kojarzenie nauki z przemysłem to jedne z najważniejszych zadań Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, który w tym roku obchodzi 40-lecie działalności.

Prezes oddziału PAN w Katowicach prof. Józef Dubiński podkreślał w poniedziałek, że PAN "to korporacja uczonych", a jej celem jest również dbałość o wysoką jakość badań naukowych oraz integracja środowiska naukowego w regionie, m.in. poprzez wspólne spotkania, konferencje, seminaria.

W poniedziałek odbyła się w Katowicach uroczysta sesja Zgromadzenia Ogólnego.

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Katowicach obejmuje swoim zasięgiem województwa śląskie i opolskie. Liczy obecnie 15 członków. Aktualnie większość z nich to, jak poinformowano, "przedstawiciele nauk technicznych i nauk medycznych". Oddział będzie zachęcać "rektorów szkół wyższych uczelni, by wystawili dobrych kandydatów", by wzmocnić go "o nowych członków, np. z nauk humanistycznych, społecznych, geologicznych, ścisłych, czy ekonomicznych".

Pierwszym prezesem oddziału PAN w Katowicach został w latach 70. prof. Alojzy Melich - rektor ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego). W gronie wybitnych postaci tego oddziału znaleźli się m.in. prof. Mieczysław Chorąży - międzynarodowy ekspert z zakresu biologii nowotworów, prof. Kornel Gibiński - wybitny lekarz nazywany "ojcem śląskiej interny", prof. Tadeusz Zagajewski - pionier polskiej elektroniki.

Oddział PAN w Katowicach podejmował w minionych latach szereg działań i inicjatyw w celu integracji środowiska naukowego.

W 1991 roku utworzono tzw. Regionalne Porozumienie Rektorów - w celu integracji instytucji szkolnictwa wyższego i PAN. Podjęto też prace nad uruchomieniem sieci informatycznej pod nazwą Śląska Akademicka Sieć Komputerowa.

"Z inicjatywy Oddziału PAN powstały założenia regionalnej polityki naukowej określające priorytety naukowe oraz rozwiązania organizacyjne i finansowe, które mają stymulować rozwój nauki w kierunkach najkorzystniejszych ze społecznego punktu widzenia. Za najważniejsze w strategii rozwoju regionu uznano naukę o materiałach i inżynierię materiałową oraz ochronę środowiska" - poinformowano na stronie internetowej oddziału.

Pod patronatem oddziału PAN w Katowicach działa również Śląskie Środowiskowe Studium Doktoranckie (ŚŚSD) z zakresu inżynierii środowiska, które w latach 2005-2015 ukończyło 150 osób - otwarto 35 przewodów i obroniono 25 prac doktorskich. "Inżynieria środowiska jest potrzebna Śląskowi; jest potrzeba kadr, które znają się na problematyce odpadów, czystej wody, czystego powietrza" - powiedział prof. Dubiński.

Dodał, że ŚŚSD kończyły m.in. osoby reprezentujące przemysł, administrację państwową, które następnie najczęściej wybierały pracę w przemyśle.

PAN w Katowicach ma kilka placówek, w tym m.in. Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu.

W ciągu minionych 40 lat oddział wydał ponad 320 publikacji naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024