Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
10.11.2015 aktualizacja 10.11.2015

Organizatorzy SPP: potencjał polskich naukowców za granicą, można wykorzystać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Polsce lubi się nas przedstawiać jako naukowych emigrantów. Jednak my chcemy pokazać, że tutaj znajduje się ogromny naukowy i intelektualny potencjał, który można wykorzystać - mówi Karolina Mirowska z University of Southampton - koordynatorka konferencji Science: Polish Perspectives, skupiającej polskich naukowców pracujących za granicą.

Science: Polish Perspectives to doroczna konferencja naukowa organizowana przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się już po raz czwarty, tym razem w dniach 29-31 listopada w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Prawie 200 młodych naukowców z całej Europy zjechało się do tego uniwersyteckiego miasteczka żeby zaprezentować między sobą wyniki swoich badań naukowych.

“Konferencja SPP jest bezprecedensowym wydarzeniem, która ma na celu łączenie młodych, kreatywnych umysłów naukowych polskiego pochodzenia, zarówno ze sobą, jak i z przedstawicielami branży biznesowej. W Polsce lubi się nas przedstawiać jako naukowych emigrantów. Jednak my chcemy pokazać, że tutaj znajduje się ogromny naukowy i intelektualny potencjał, który można wykorzystać. Trzeba tylko wiedzieć, jak i temu właśnie służy SPP" - podsumowuje koordynatorka SPP2015, Karolina Mirowska.

“Na konferencji szczególnie podobał mi się entuzjazm - nie tylko ten, z którym ja zostałem przywitany, bardzo wysoki jest też poziom naukowy” - mówi biorący udział w konferencji prof. Jerzy Vetulani. "Widzę, jaki jest pożytek z tego, że starzy i doświadczeni polscy uczeni zebrali się razem z młodymi, którzy dopiero wchodzą w ten wspaniały naukowy świat. Sądzę, że takie konferencje powinny odbywać się także w Polsce, wspierane przez polskie czynniki rządowe i media, bo to jest naprawdę coś dobrego, co możemy zrobić. Ta jedność pomiędzy najlepszymi mózgami w kraju i na Zachodzie to jest coś, co dla Polski jest bardzo ważne" - dodaje.

Konferencję poprzedził organizowany w czwartkowy wieczór wspólnie z Cambridge University Scientific Society wykład otwarty na temat organizmów genetycznie modyfikowanych, wygłoszony przez profesorów: Jerzego Paszkowskiego oraz sir Davida Baulcombe - światowej sławy znawców genetyki roślin z Uniwersytetu Cambridge.

Popularnonaukowy charakter miały też prezentacje tegorocznych, światowej sławy gości. Prof. Jerzy Vetulani tłumaczył, skąd bierze się moralność, prof. Mariusz Jaskólski opowiadał o fascynującej przyszłości krystalografii, prof. Wiesław Nowiński wyjaśniał, jak skomplikowany jest ludzki mózg, a dr hab. Izabela Wagner opowiadała o problemie mobilności naukowców z punktu widzenia socjologa.

Oprócz wykładów wybitnych gości uczestnicy mogli również usłyszeć prezentacje młodszych kolegów i koleżanek, m.in. o algorytmie poszukiwania dawców przeszczepów, wpływie genetyki na decyzję o zdradzie partnera lub partnerki, tańczących pęcherzach moczowych oraz przewidywaniu przestępstw za pomocą komputerów.

Podczas konferencji odbyły się także dwa panele dyskusyjne, które poprowadził redaktor Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka". W piątek uczestnicy i goście dyskutowali o patriotyzmie naukowym, czyli o metodach wspierania Polski podczas prowadzenia badań za granicą. W sobotę rozmowa była skupiona wokół różnych ścieżek rozwoju kariery naukowej. Obie dyskusje zostały zdominowane przez temat perspektyw naukowych w Polsce.

W przerwach uczestnicy mogli spotkać się z przedstawicielami firm partnerskich, wśród których w tym roku znaleźli się m. in. Boston Consulting Group, Polpharma, Selvita oraz Startup HUB Poland. Przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowali z kolei ofertę programową skierowaną do młodych naukowców, także tych pracujących za granicą. SPP była wspierana również przez Ambasadę RP w Londynie oraz współfinansowana w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024